Albanian Bible

Zbulesa 21

Zbulesa

Return to Index

Chapter 22

1


 

   Dhe mė tregoi lumin e pastėr tė ujit tė jetės, te kthjellėt si kristali, qė dilte nga froni i Perėndisė dhe i Qengjit.  

 

 


2


 

   Nė mes tė sheshit tė qytetit, kėtej e andej lumit, ishte druri i jetės qė jep dymbėdhjetė fruta, dhe qė nxjerr frutin e saj nė ēdo muaj; dhe gjethet e drurit janė pėr shėrim tė kombeve.  

 

 


3


 

   Dhe asnjė mallkim nuk do tė ketė mė; dhe nė tė do tė jetė froni i Perėndisė dhe i Qengjit, dhe shėrbėtorėt e tij do t`i shėrbejnė;  

 

 


4


 

   ata do tė shohin fytyrėn e tij; dhe emri i tij do tė jetė mbi ballin e tyre.  

 

 


5


 

   Dhe atje natė nuk do tė ketė; edhe nuk kanė nevojė pėr llambė, as pėr dritė dielli, sepse Zoti Perėndi i ndriēon; dhe ata do tė mbretėrojnė nė shekuj tė shekujve.  

 

 


6


 

   Dhe mė tha: ``Kėto fjalė janė besnike dhe tė vėrteta; dhe Zoti, Perėndi i profetėve tė shenjtė, dėrgoi engjėllin e tij, pėr t`u treguar shėrbėtorėve tė tij gjėrat qė duhet tė ndodhin pėr sė shpejti.  

 

 


7


 

   Ja, unė vij shpejt; lum ai qė i ruan fjalėt e profecisė sė kėtij libri``.  

 

 


8


 

   Dhe unė, Gjoni, jam ai qė kam parė dhe dėgjuar kėto gjėra; dhe kur dėgjova dhe pashė, rashė pėr ta adhuruar pėrpara kėmbėve tė engjėllit qė m`i tregonte kėto gjėra.  

 

 


9


 

   Dhe ai mė tha: ``Ruaju se e bėn! Sepse unė jam bashkėshėrbėtori yt dhe i vėllezėrve tė tu, profetė, dhe tė atyre qė i ruajnė fjalėt e kėtij libri. Adhuro Perėndinė!``.  

 

 


10


 

   Pastaj mė tha: ``Mos i vulos fjalėt e profecisė sė kėtij libri, sepse koha ėshtė afėr.  

 

 


11


 

   Kush ėshtė i padrejtė, le tė vazhdojė tė jetė i padrejtė, kush ėshtė i ndyrė le tė vazhdojė tė jetė i ndyrė, kush ėshtė i drejtė le tė vazhdojė tė praktikojė drejtėsinė, dhe kush ėshtė i shenjtė le tė vazhdojė tė shenjtėrohet.  

 

 


12


 

   Dhe ja, unė vij shpejt, dhe shpėrblimi im ėshtė me mua, pėr t`i dhėnė gjithsecilit sipas veprave qė ai ka bėrė.  

 

 


13


 

   Unė jam Alfa dhe Omega, fillimi dhe mbarimi, i pari dhe i fundit``.  

 

 


14


 

   Lum ata qė i kryejnė urdhėrimet e tij, qė tė kenė tė drejtėn pėr drurin e jetės dhe pėr tė hyrė nė portat e qytetit.  

 

 


15


 

   Jashtė janė qentė, magjistarėt, kurvarėt, vrasėsit, idhujtarėt dhe kushdo qė do dhe zbaton gėnjeshtrėn.  

 

 


16


 

   ``Unė, Jezusi, dėrgova engjėllin tim pėr t`ju dėshmuar pėr kėto gjėra nėpėr kisha. Unė jam Rrėnja dhe pasardhja e Davidit, ylli i ndritshėm i mėngjesit``.  

 

 


17


 

   Dhe Fryma dhe nusja thonė: ``Eja!``. Dhe ai qė dėgjon le tė thotė: ``Eja!``. Dhe ai qė ka etje, le tė vijė; dhe ai qė do, le tė marrė si dhuratė ujin e jetės.  

 

 


18


 

   Unė i deklaroj kujtdo qė dėgjon fjalėt e profecisė sė kėtij libri, se nėse ndokush do t`i shtojė kėtyre gjėrave, Perėndia do tė dėrgojė mbi tė plagėt e pėrshkruara nė kėtė libėr.  

 

 


19


 

   Dhe nėse dikush heq nga fjalėt e librit tė kėsaj profecie, Perėndia do t`i heqė pjesėn e tij nga libri i jetės nga qyteti i shenjtė, dhe nga gjėrat qė janė pėrshkruar nė kėtė libėr.  

 

 


20


 

   Ai qė dėshmon pėr kėto gjėra, thotė: ``Po, unė vij shpejt. Amen``. Po, eja, Zoti Jezus.  

 

 


21


 

   Hiri i Zotit Jezu Krisht qoftė me ju tė gjithė. Amen.  

 

 


 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com