Albanian Bible

Zbulesa 15

Zbulesa

Return to Index

Chapter 16

1


 

   Pastaj dėgjova njė zė tė madh nga tempulli qė u thoshte tė shtatė engjėjve: ``Shkoni dhe derdhni mbi dhe kupat e zemėrimit tė Perėndisė``.  

 

 


2


 

   I pari shkoi dhe e derdhi kupėn e vet mbi tokė, dhe njė ulēerė e ligė dhe e dhimbshme goditi njerėzit qė kishin damkėn e bishės dhe ata qė adhuronin figurėn e saj.  

 

 


3


 

   Pastaj engjėlli i dytė e derdhi kupėn e tij nė det; dhe u bė gjak si i njė tė vdekuri dhe ēdo qenie e gjallė nė det vdiq.  

 

 


4


 

   Edhe engjėlli i tretė e derdhi kupėn e tij nė lumenj dhe nė burimet e ujėrave; dhe u bė gjak.  

 

 


5


 

   Dhe dėgjova engjėllin e ujėrave duke thėnė: ``Ti je i drejtė, o Zot, qė je qė ishe dhe qė do tė vish, i Shenjti qė gjykoi kėto gjėra.  

 

 


6


 

   Ata kanė derdhur gjakun e shenjtorėve dhe tė profetėve, dhe ti u dhe atyre tė pijnė gjak, sepse ėshtė shpėrblimi qė ata meritojnė``.  

 

 


7


 

   Dhe dėgjova njė tjetėr qė thoshte nga altari: ``Po, o Zot, Perėndi i plotfuqishėm, gjykimet e tua janė tė vėrteta dhe tė drejta``.  

 

 


8


 

   Dhe engjėlli i katėrt e derdhi kupėn e tij mbi dielli; dhe iu dha atij tė djegė njerėzit me zjarr.  

 

 


9


 

   Dhe njerėzit u dogjėn nga njė nxehtėsi e madhe dhe ata blasfemuan emrin e Perėndisė qė ka pushtet mbi kėto plagė, dhe nuk u penduan qė t`i japin lavdi atij.  

 

 


10


 

   Dhe engjėlli i pestė e derdhi kupėn e tij mbi fronin e bishės; dhe mbretėria e tij u mbulua me terr; dhe njerėzit kafshonin gjuhėt e tyre nga dhembja,  

 

 


11


 

   dhe blasfemuan Perėndinė e qiellit pėr shkak tė dhembjeve tė tyre dhe ulēerėt e tyre, por nuk u penduan pėr veprat e tyre.  

 

 


12


 

   Pastaj engjėlli i gjashtė e derdhi kupėn e tij nė lumin e madh Eufrat dhe uji i tij u tha pėr tė bėrė gati udhėn e mbretėrve qė vijnė nga lindja e diellit.  

 

 


13


 

   Dhe pashė tė dilte nga goja e dragoit, nga goja e bishės dhe nga goja e profetit tė rremė, tri frymė tė ndyra, qė u ngjanin bretkosave.  

 

 


14


 

   Sepse nė fakt janė fryma tė demonėve qė bėjnė mrekulli, qė shkojnė te mbretėrit e dheut dhe tė gjithė botės, qė t`i mbledhin pėr luftėn e ditės sė madhe tė Perėndisė sė Plotfuqishėm.  

 

 


15


 

   ``Ja, unė po vij si vjedhės; lum ai qė rri zgjuar dhe ruan rrobat e veta qė tė mos ecė i zhveshur dhe tė duket turpi i tij``.  

 

 


16


 

   Dhe i mblodhėn nė njė vend qė hebraisht quhet ``Armagedon``.  

 

 


17


 

   Pastaj engjėlli i shtatė e derdhi kupėn e tij nė erė; dhe doli njė zė i madh nga tempulli i qiellit, nga froni, duke thėnė: ``U bė``.  

 

 


18


 

   Atėherė shkrepėn zėra bubullima dhe vetėtima, dhe u bė njė tėrmet i madh, qė i tillė nuk ishte bėrė qėkurse u bėnė njerėzit mbi tokė, njė tėrmet kaq fort i madh.  

 

 


19


 

   Dhe qyteti i madh u nda nė tri pjesė dhe qytetet e kombeve ranė, Babilona e madhe u kujtua pėrpara Perėndisė, qė t`i japė kupėn e verės sė zemėrimit tė tij tė tėrbuar.  

 

 


20


 

   Dhe ēdo ishull iku, edhe malet nuk u gjetėn mė.  

 

 


21


 

   Dhe njė breshėr i madh, me peshė prej njė talenti, ra nga qielli mbi njerėzit; edhe njerėzit blasfemuan Perėndinė pėr plagėn e breshėrit; sepse plaga e tij ishte me tė vėrtetė e madhe.  

 

 


Zbulesa 17

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: