Albanian Bible

Jakobit 4

Jakobit

Return to Index

Chapter 5

1


 

   Ari dhe argjendi juaj u ndryshkėn, dhe ndryshku i tyre do tė jetė njė dėshmi kundėr jush dhe do t`ju pėrpijė mishėrat si zjarr; keni mbledhur thesare nė ditėt e fundit.  

 

 


2


 

   Ja, paga qė u keni ngrėnė puntorėve qė ju korrėn arat, po kėlthet; dhe klithmat e atyre qė korrėn, arritėn nė vesh tė Zotit tė ushtrive.  

 

 


3


 

   Jetuat mbi tokė ndėr qejfe dhe shkapėrderdhje; i ushqyet zemrat tuaja si pėr ditė tė tė therurit.  

 

 


4


 

   Dėnuat dhe vratė tė drejtin: ai nuk ju kundėrshtoi.  

 

 


5


 

   Tani, pra, vėllezėr, jini tė durueshėm deri nė ardhjen e Zotit; shikoni si e pret me durim bujku frytin e ēmuar tė tokės, deri sa tė marrė shiun e parė dhe tė fundit.  

 

 


6


 

   Jini tė durueshėm edhe ju dhe forconi zemrat tuaja, sepse ardhja e Zotit ėshtė afėr.  

 

 


7


 

   Mos u ankoni nga njeri tjetri, vėllezėr, qė tė mos dėnoheni; ja, gjykatėsi ėshtė te dera.  

 

 


8


 

   O vėllezėr tė mi, merrni si shembull vuajtjeje dhe durimi profetėt, qė folėn nė emėr tė Zotit.  

 

 


9


 

   Ja, ne shpallim tė lum ata qė duruan; ju keni dėgjuar pėr durimin e Jobit, dhe e keni parė fatin pėrfundimtar qė Zoti i rezervoi, sepse Zoti ėshtė plot mėshirė e dhembshuri.  

 

 


10


 

   Dhe, para sė gjithash, vėllezėr tė mi, mos bėni be as pėr qiellin as pėr dheun, as mos bėni ndonjė be tjetėr; por le tė jetė ``po`` -ja juaj ``po`` dhe ``jo`` -ja ``jo``, qė tė mos bini nėn dėnim.  

 

 


11


 

   A vuan ndonjė nga ju? Le tė lutet. A ėshtė i gėzuar ndokush? Le tė kėndojė psalme!  

 

 


12


 

   A ėshtė i sėmurė ndonjė nga ju? Le tė thėrrasė pleqtė e kishės dhe ata tė luten pėrmbi tė, dhe le ta lyejnė me vaj nė emėr tė Zotit,  

 

 


13


 

   dhe lutja e besimit do ta shpėtojė tė sėmurin dhe Zoti do ta mėkėmbė; dhe nėse ka bėrė mėkate, ato do t`i falen.  

 

 


14


 

   Rrėfeni fajet njeri tjetrit dhe lutuni pėr njeri tjetrin, qė tė shėroheni; shumė fuqi ka lutja e tė drejtit kur bėhet me gjithė shpirt.  

 

 


15


 

   Elia ishte njė njeri me tė njėtat pasionet tona, dhe u lut intensivisht qė tė mos binte shi, edhe nuk ra shi mbi dhe pėr tre vjet e gjashtė muaj.  

 

 


16


 

   Dhe u lut pėrsėri dhe qielli dha shi edhe dheu dha frytin e vet.  

 

 


17


 

   Vėllezėr, nė qoftė se ndonjė nga ju del nga rruga e sė vėrtetės dhe dikush e kthen,  

 

 


18


 

   le ta dijė se ai qė e kthen mėkatarin nga tė gabuarit e rrugės sė tij, do tė shpėtojė njė shpirt nga vdekja dhe do tė mbulojė njė shumicė mėkatesh.  

 

 


19


 

   Pjetri, apostull i Jezu Krishtit, tė zgjedhurve qė rrijnė nė diasporėn e Pontit, tė Galatisė, tė Kapadokisė, tė Azisė dhe tė Bitinisė,  

 

 


20


 

   tė zgjedhurve sipas paranjohjes sė Perėndisė, Atit, me anė tė shenjtėrimit tė Frymės, pėr t`u bindur dhe pėr t`u spėrkatur me gjakun e Jezu Krishtit; hiri dhe paqja u shtoftė mbi ju.  

 

 


1 Pjetrit 1

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: