Albanian Bible

Hebrenjve 7

Hebrenjve

Return to Index

Chapter 8

1


 

   Sepse ēdo kryeprift vihet pėr tė ofruar dhurata dhe flijime, prandaj ėshtė e nevojshme qė edhe ky tė ketė diēka qė tė kushtojė.  

 

 


2


 

   Po tė ishte Ai mbi dhe, nuk do tė ishte as prift, sepse ka priftėrinj tė cilėt ofrojnė dhuratat sipas ligjit,  

 

 


3


 

   qė shėrbejnė sipas shėmbullit dhe hijes sė gjėrave qiellore, ashtu si i qe folur Moisiut, kur po gatitej tė ndėrtonte tabernakullin: ``Shiko``, tha Ai, ``t`i bėsh tė gji-tha sipas modelit qė tė qe treguar nė mal``.  

 

 


4


 

   Po tani Krishti mori njė shėrbesė edhe mė tė shquar, sepse ėshtė ndėrmjetėsi i njė besėlidhjeje mė tė mirė, qė bazohet mbi premtime mė tė mira,  

 

 


5


 

   sepse, nė qoftė se Besėlidhja e parė do tė qe e patėmetė, nuk do tė qe nevoja tė kėrkohej vend pėr njė tjetėr.  

 

 


6


 

   Sepse Perėndia, duke i qortuar, thotė: ``Ja po vijnė ditėt kur do tė bėj njė Besėlidhje tė re me shtėpinė e Izraelit dhe me shtėpinė e Judės,  

 

 


7


 

   jo si besėlidhja qė bėra me etėrit e tyre, ditėn qė i mora pėr dore pėr t`i nxjerrė jashtė nga toka e Egjiptit, sepse ata nuk qėndruan besnikė nė Besėlidhjen time, dhe unė i braktisa, thotė Zoti.  

 

 


8


 

   Dhe kjo ėshtė besėlidhja qė unė do tė bėj me shtėpinė e Izraelit pas atyre ditėve, thotė Zoti: unė do t`i shtie ligjet e mia nė mendjet e tyre dhe do t`i shkruaj nė zemrat e tyre, dhe do tė jem Perėndia e tyre dhe ata do tė jenė populli im.  

 

 


9


 

   Dhe askush nuk do tė mėsojė mė tė afėrmin e tij, askush vėllanė e vet, duke thėnė: "Njih Perėndinė!". Sepse tė gjithė do tė mė njohin, nga mė i vogli e deri tek mė i madhi prej tyre,  

 

 


10


 

   sepse unė do tė jem i mėshirshėm pėr paudhėsitė e tyre dhe nuk do tė kujtoj mė mėkatet e tyre dhe keqbėrjet e tyre``.  

 

 


11


 

   Duke thėnė "njė besėlidhje e re", ai e vjetėroi tė parėn; edhe ajo qė vjetrohet dhe plaket ėshtė afėr prishjes.  

 

 


12


 

   Sigurisht edhe e para Besėlidhje kishte disa rregulla pėr shėrbesėn hyjnore dhe pėr shenjtėroren tokėsore.  

 

 


13


 

   Sepse u ndėrtua njė tabernakull i parė, nė tė cilin ishte shandani, tryeza dhe bukėt e paraqitjes; ai quhet: "Vendi i shenjtė".  

 

 


Hebrenjve 9

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: