Albanian Bible

Hebrenjve 1

Hebrenjve

Return to Index

Chapter 2

1


 

   Sepse, nė qoftė se fjala qė u fol nga engjėjt ėshtė e patundur dhe ēdo shkelje e mosbindje mori njė shpagim tė drejtė,  

 

 


2


 

   si do tė shpėtojmė ne, nėqoftėse e lėmė pas dore njė shpėtim kaq tė madh? Ky shpėtim, si u shpall nė fillim prej Perėndisė, u vėrtetua ndėr ne nga ata qė e dėgjuan,  

 

 


3


 

   ndėrsa Perėndia dėshmonte pėr tė me anė shenjash e mrekullish, me vepra tė ndryshme tė fuqishme dhe me dhurata tė Shpirtit tė Shenjtė, sipas vullnetit tė tij.  

 

 


4


 

   Sepse Perėndia nuk e vuri nėn pushtet tė engjėjve botėn qė ka pėr tė ardhur, pėr tė cilin po flasim,  

 

 


5


 

   por dikush dėshmoi diku duke thėnė: ``Ē`ėshtė njeriu, qė tė bie ndėrmend pėr tė? Ose i biri i njeriut qė tė kujdesesh pėr tė?  

 

 


6


 

   Ti e bėre pėr pak kohė mė tė vogėl nga engjėjt, ti e kurorėzove me lavdi dhe me nder dhe e vure pėrmbi veprat e duarve tė tua;  

 

 


7


 

   Ti i vure tė gjitha nėn kėmbėt e tij``. Sepse, mbasi i vuri tė gjitha nėn pushtetin e tij, nuk la asgjė pa iu nėnshtruar. Por tani nuk shohim ende qė tė gjitha janė nėn pushtetin e tij,  

 

 


8


 

   por shohim Jezusin tė kurorėzuar me lavdi dhe me nder pėr vdekjen qė pėsoi; ai u bė pėr pak kohė mė i vogėl se engjėjt, qė me hirin e Perėndisė tė provonte vdekjen pėr tė gjithė njerėzit.  

 

 


9


 

   Sepse i duhej atij, pėr tė cilin dhe nėpėrmjet tė cilit janė tė gjitha, duke ēuar shumė bij nė lavdi, ta bėnte tė pėrsosur me anė tė vuajtjeve realizuesin e shpėtimit tė tyre.  

 

 


10


 

   Sepse ai qė shenjtėron dhe ata qė shenjtėrohen janė tė gjithė prej njė; prandaj as nuk turpėrohet t`i quajė vėllezėr,  

 

 


11


 

   duke thėnė: ``Vėllezėrve tė mi do t`ua shpall emrin tėnd, do tė tė lavdėroj nė mes tė kishės``.  

 

 


12


 

   Edhe mė: ``Do tė shpresoj nė tė``. Dhe pėrsėri: ``Ja unė, dhe fėmijėt qė m`i dha Perėndia``.  

 

 


13


 

   Sepse, duke qenė se bijtė kanė marrė pjesė prej mishi dhe gjaku, po ashtu edhe ai u bė pjestar nė po ato gjėra, qė tė shkatėrronte, me anė tė vdekjes, atė qė ka pushtetin e vdekjes, domethėnė djallin,  

 

 


14


 

   edhe tė ēlironte tė gjithė ata qė nga frika e vdekjes i ishin nėnshtruar robėrisė pėr tėrė jetėn.  

 

 


15


 

   Sepse ai nuk kujdeset pėr engjėjt, por ndihmon pasardhjen e Abrahamit.  

 

 


16


 

   Prandaj ai duhej t`u ngjante nė ēdo gjė vėllezėrve, qė tė mund tė ishte i mėshirshėm e kryeprift besnik nė ato qė i pėrkasin Perėndisė, pėr pėr t`u bėrė pajtim pėr mėkatet e popullit.  

 

 


17


 

   sepse, duke qenė se ai vetė hoqi kur u tundua, mund t`u vijė nė ndihmė atyre qė tundohen.  

 

 


18


 

   Prandaj, o vėllezėr tė shenjtė, pjestarė tė thirrjes qiellore, vėshtroni apostullin dhe kryepriftin e rrėfimit tė besimit tonė, Jezu Krishtin,  

 

 


Hebrenjve 3

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: