Albanian Bible

2 Timoteut 4

Titi

Return to Index

Chapter 1

1


 

   nė shpresėn e jetės sė pėrjetshme, tė cilėn Perėndia, qė nuk gėnjen, e premtoi para tė gjitha kohėrave,  

 

 


2


 

   dhe qė nė kohė tė caktuara e shfaqi fjalėn e tij me anė tė predikimit qė m`u besua me urdhėr tė Perėndisė, Shpėtimtarit tonė,  

 

 


3


 

   Titit, birit tė vėrtetė nė besimin e pėrbashkėt: hir, mėshirė dhe paqe prej Perėndisė, Atit, dhe prej Zotit Jezu Krisht, Shpėtimtarit tonė.  

 

 


4


 

   Pėr kėtė arsye tė lashė nė Kretė, qė ti tė ndreqėsh mirė ēėshtjet qė janė pėr t`u bėrė dhe qė, nė ēdo qytet, tė caktosh pleq, ashtu siē tė porosita;  

 

 


5


 

   secili prej tyre tė jetė i paqortueshėm, bashkėshort i njė gruaje tė vetme, tė ketė fėmijė besimtarė, qė tė mos pėrfliten pėr jetė tė shthurur dhe pėr pandėgjesė.  

 

 


6


 

   Sepse peshkopi, si administrues i shtėpisė sė Perėndisė duhet tė jetė i paqortueshėm, jo arrogant, jo zemėrak, jo i dhėnė pas verės, jo i dhunshėm, jo njeri qė lakmon fitim tė turpshėm,  

 

 


7


 

   por mikpritės, mirėdashės, i urtė, i drejtė, i shenjtė, i pėrmbajtur,  

 

 


8


 

   qė mban fort fjalėn besnike siē i ėshtė mėsuar, qė tė jetė nė gjėndje me doktrinėn e shėndoshė tė kėshillojė dhe bindė ata qė kundėrshtojnė.  

 

 


9


 

   Sepse ka, veēanėrisht ndėrmjet atyre qė janė nga rrethprerja, shumė tė pabindur, llafazanė dhe mashtrues, tė cilėve u duhet mbyllur goja;  

 

 


10


 

   kėta ngatėrrojnė familje tė tėra, duke mėsuar ato qė s`duhet, pėr fitim tė ndyrė.  

 

 


11


 

   Njė prej tyre, pikėrisht njė profet i tyre, tha: "Kretasit janė gjithnjė gėnjeshtarė, egėrsira tė kėqija, barkpėrtacė!"  

 

 


12


 

   Kjo dėshmi ėshtė e vėrtetė; prandaj qortoji me ashpėrsi, qė tė shėndoshen nė besim,  

 

 


13


 

   pa u vėnė vesh pėrrallave tė Judenjve dhe urdhėrimeve tė njerėzve qė largohen nga e vėrteta.  

 

 


14


 

   Gjithēka ėshtė e pastėr pėr ata qė janė tė pastėr, por asgjė nuk ėshtė e pastėr pėr tė ndoturit dhe pėr ata qė nuk besojnė; madje edhe mendja, edhe ndėrgjegja e tyre janė tė ndotura.  

 

 


15


 

   Ata pohojnė se njohin Perėndinė, po me vepra e mohojnė, sepse janė tė neveritshėm, tė pabindur dhe tė pazotė pėr ēfarėdo vepre tė mirė.  

 

 


16


 

   Por ti shpall ato qė pėrkojnė me doktrinėn e shėndoshė:  

 

 


Titi 2

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: