Albanian Bible

2 Timoteut 2

2 Timoteut

Return to Index

Chapter 3

1


 

   sepse njerėzit do tė jenė egoistė, lakmues parash, mburravecė, krenarė, blasfemues, tė pabindur ndaj prindėrve, mosmirėnjohės, tė paudhė,  

 

 


2


 

   tė padhembshur, tė papajtueshėm, shpifės, tė papėrmbajtur, mizorė, qė s`e duan tė mirėn,  

 

 


3


 

   tradhtarė, kokėshkretė, fodullė, dėfrimdashės mė fort se perėndidashės,  

 

 


4


 

   tė perėndishėm nė dukje, por mohues tė fuqisė sė saj; edhe nga kėta largohu.  

 

 


5


 

   Sepse prej kėtyre janė ata qė futen nėpėr shtėpi dhe i bėjnė pėr vete femrat e ngarkuara me mėkate, tė sunduara nga pasione tė ndryshme,  

 

 


6


 

   tė cilat mėsojnė gjithnjė dhe kurrė nuk mund tė arrijnė nė njohjen e plotė tė sė vėrtetės.  

 

 


7


 

   Dhe sikurse Janesi dhe Jambresi i kundėrshtuan Moisiut, po kėshtu edhe kėta i kundėrvihen sė vėrtetės; janė njerėz mendjeprishur, tė neveritshėm nė ēėshtjen e besimit.  

 

 


8


 

   Por kėta nuk do tė shkojnė shumė pėrpara, sepse marrėzia e tyre do tė dalė nė shesh pėr tė gjithė, ashtu sikurse u ngjau edhe atyre.  

 

 


9


 

   Dhe ti ndoqe nga afėr mėsimin tim, sjelljen, kėshillat, besimin, durimin, dashurinė, ngulmin,  

 

 


10


 

   pėrndjekjet, vuajtjet qė mė ndodhėn nė Antioki, nė Ikonio, dhe nė Listra; ti e di ēfarė pėrndjekjesh hoqa, por Perėndia mė shpėtoi nga tė gjitha.  

 

 


11


 

   Tė gjithė ata qė duan tė rrojnė me perėndishmėri nė Krishtin Jezus do tė pėrndiqen,  

 

 


12


 

   por njerėzit e kėqij dhe mashtrues do tė shkojnė keq e mė keq, duke gėnjyer dhe duke u gėnjyer vetė.  

 

 


13


 

   Por ti qėndro nė ato qė mėsove dhe u binde plotėsisht, duke e ditur prej kujt i mėsove,  

 

 


14


 

   dhe se qė nga fėmijėria i njeh Shkrimet e shenjta, tė cilat mund tė tė bėjnė tė ditur pėr shpėtimin me anė tė besimit qė ėshtė nė Krishtin Jezus.  

 

 


15


 

   I gjithė Shkrimi ėshtė i frymėzuar nga Perėndia dhe i dobishėm pėr mėsim, bindje, ndreqje dhe pėr edukim me drejtėsi,  

 

 


16


 

   qė njeriu i Perėndisė tė jetė i pėrkryer, tėrėsisht i pajisur pėr ēdo vepėr tė mirė.  

 

 


17


 

   Po tė pėrbej, pra, pėrpara Perėndisė dhe Zotit Jezu Krisht, qė ka pėr tė gjykuar tė gjallė e tė vdekur, nė dukjen e tij dhe nė mbretėrinė e tij:  

 

 


2 Timoteut 4

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: