Albanian Bible

2 e Korintasve 2

2 e Korintasve

Return to Index

Chapter 3

1


 

   A fillojmė pėrsėri tė rekomandojmė veten tonė? Apo mos kemi nevojė, si disa, pėr letra rekomandimi pėr ju ose pėr rekomandime nga ana juaj?  

 

 


2


 

   Ju jeni letra jonė, e shkruar nė zemrat tona, e njohur dhe e lexuar nga tė gjithė njerėzit,  

 

 


3


 

   duke qenė manifestuar se jeni njė letėr e Krishtit, e hartuar me anė tė shėrbesės sonė, dhe e shkruar jo me bojė, por me Frymėn e Perėndisė sė gjallė, dhe jo mbi rrasa guri, por mbi rrasa tė njė zemre mishi.  

 

 


4


 

   Dhe kėtė besim ne e kemi nė Perėndinė me anė tė Krishtit;  

 

 


5


 

   jo se jemi tė aftė prej vetiu tė kuptojmė ndonjė gjė sikur vjen nga vetja jonė, por aftėsia jonė vjen nga Perėndia,  

 

 


6


 

   i cili na bėri tė aftė tė jemi shėrbėtorė tė besėlidhjes sė re, jo tė shkronjės, por tė Frymės, sepse shkronja vret, por Fryma jep jetė.  

 

 


7


 

   Dhe, nė qoftė se shėrbimi i vdekjes, qė ishte gdhendur me shkronja mbi gurė, qe i lavdishėm aq sa bijtė e Izraelit nuk mund tė vėshtronin me sy fytyrėn e Moisiut, pėr shkak tė lavdisė sė pamjes sė tij, qė duhet tė anullohej,  

 

 


8


 

   sa mė i lavdishėm do tė jetė shėrbimi i Frymės?  

 

 


9


 

   Sepse, nėse shėrbimi i dėnimit qe rrethuar me lavdi, shumė mė tepėr do tė teprojė nė lavdi shėrbimi i drejtėsisė.  

 

 


10


 

   Sepse ē`ka ėshtė lavdėruar nuk ėshtė lavdėruar nga kjo pikėpamje, pėr shkak tė asaj lavdie qė e kapėrcen ēdo masė.  

 

 


11


 

   Sepse, nė qoftė se ajo qė duhet tė anullohej u rrethua me lavdi, ajo qė mbetet do tė jetė shumė mė e lavdishme.  

 

 


12


 

   Duke pasur, pra, njė shpresė tė tillė, flasim me shumė guxim,  

 

 


13


 

   dhe jo si Moisiu, i cili vinte njė vel mbi fytyrėn e vet, qė bijtė e Izraelit tė mos vėshtronin me sy fundin e asaj qė duhej tė anullohej.  

 

 


14


 

   Por mendjet e tyre u errėn; sepse, nė leximin e besėlidhjes sė vjetėr, po ky vel mbetet pa u hequr, sepse veli anullohet nė Krishtin.  

 

 


15


 

   Por deri mė sot, kur lexohet Moisiu, njė vel mbetet mbi zemrat e tyre.  

 

 


16


 

   Por kur Izraeli tė kthehet te Zoti, veli do tė hiqet.  

 

 


17


 

   Sepse Zoti ėshtė Fryma, dhe atje ku ėshtė Fryma e Zotit, atje ėshtė liria.  

 

 


18


 

   Dhe ne tė gjithė, duke soditur fytyrėzbuluar lavdinė e Zotit si nė pasqyrė, transformohemi nė tė njėjtėn shėmbėllim nga lavdia nė lavdi, posi prej Frymės sė Zotit.  

 

 


2 e Korintasve 4

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: