Albanian Bible

1 e Korintasve 2

1 e Korintasve

Return to Index

Chapter 3

1


 

   Dhe unė, o vėllezėr, nuk munda t`ju flas si njerėz frymėror, por ju fola si njerėz tė mishit, si foshnja nė Krisht.  

 

 


2


 

   Ju dhashė qumėsht pėr tė pirė dhe nuk ju dhashė ushqim tė fortė, sepse nuk ishit nė gjendje ta asimilonit, madje edhe tani jo, sepse jeni akoma tė mishit;  

 

 


3


 

   nė fakt sepse midis jush ka smirė, grindje e pėrēarje a nuk jeni tė mishit dhe a nuk ecni sipas mėnyrės sė njerėzve?  

 

 


4


 

   Sepse, kur dikush thotė: ``Unė jam i Palit``, dhe njė tjetėr: ``Unė jam i Apolit``, a nuk jeni ju tė mishit?  

 

 


5


 

   Kush ėshtė, pra, Pali dhe kush ėshtė Apoli, veēse shėrbėtor me anė tė tė cilėve ju besuat, edhe ashtu si Zoti i dha gjithsecilit?  

 

 


6


 

   Unė mbolla, Apoli ujiti, po Perėndia i bėri tė rriten.  

 

 


7


 

   Kėshtu, pra, as ai qė mbjell, as ai qė ujit, nuk ėshtė gjė, por Perėndia qė rrit.  

 

 


8


 

   Por ai qė mbjell dhe ai qė ujit janė njė, dhe secili do tė marrė shpėrblimin e vet sipas mundit tė tij.  

 

 


9


 

   Ne, pra, jemi bashkėpunėtorė tė Perėndisė; ju jeni ara e Perėndisė, ndėrtesa e Perėndisė.  

 

 


10


 

   Sipas hirit tė Perėndisė qė mė ėshtė dhėnė, si arkitekt i ditur, unė kam hedhur themelin dhe njė tjetėr ndėrton mbi tė; por secili tė ketė kujdes se si ndėrton mbi tė,  

 

 


11


 

   sepse askush nuk mund tė hedhė themel tjetėr pėrveē atij qė ėshtė hedhur, i cili ėshtė Jezu Krishti.  

 

 


12


 

   Dhe, nė qoftė se dikush ndėrton mbi kėtė themel ar, argjend, gurė tė ēmuar, dru, sanė, kashtė,  

 

 


13


 

   vepra e secilit do tė shfaqet, sepse dita do ta tregojė; sepse do tė zbulohet me anė tė zjarrit, dhe zjarri do tė provojė veprėn e secilit e ē`lloji ėshtė.  

 

 


14


 

   Nė qoftė se vepra qė dikush ka ndėrtuar mbi themelin qėndron, ai do tė marrė njė shpėrblim,  

 

 


15


 

   nė qoftė se vepra e tij digjet, ai do tė pėsojė humbje, por ai vetė do tė shpėtohet, si pėrmes zjarrit.  

 

 


16


 

   A nuk e dini ju se jeni tempulli i Perėndisė dhe se Fryma e Perėndisė banon nė ju?  

 

 


17


 

   Nė qoftė se dikush e prish tempullin e Perėndisė, Perėndia do ta prishė atė, sepse tempulli i Perėndisė, i cili jeni ju, ėshtė i shenjtė.  

 

 


18


 

   Askush tė mos mashtrojė vetveten; nė qoftė se ndonjė nga ju mendon se ėshtė i urtė nė kėtė kohė, le tė bėhet i marrė, qė tė mund tė bėhet i urtė.  

 

 


19


 

   Sepse dituria e kėsaj bote ėshtė marrėzi pranė Perėndisė, sepse ėshtė shkruar: ``Ai i zė tė urtėt nė dinakėrinė e tyre``;  

 

 


20


 

   dhe pėrsėri: ``Zoti i njeh mendimet e tė urtėve se janė tė kota``.  

 

 


21


 

   Prandaj asnjė tė mos mburret nė njerėzit, sepse tė gjitha gjėrat janė tuajat;  

 

 


22


 

   Pali, Apoli, Kefa, bota, jeta, vdekja, gjėrat e tanishme dhe gjėrat e ardhshme, tė gjitha gjėrat janė tuajat.  

 

 


23


 

   Dhe ju jeni tė Krishtit dhe Krishti ėshtė i Perėndisė.  

 

 


1 e Korintasve 4

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: