Albanian Bible

Veprat e Apostujve 24

Veprat e Apostujve

Return to Index

Chapter 25

1


 

   Kur Festi arriti nė krahinė, mbas tri ditėsh u ngjit nga Cezarea nė Jeruzalem.  

 

 


2


 

   Kryeprifti dhe krerėt e Judenjve i paraqitėn akuzat kundėr Palit dhe i luteshin,  

 

 


3


 

   duke kėrkuar t`u bėnte favorin qė Palin ta binin nė Jeruzalem; kėshtu ata do ta vrisnin nė njė pritė rrugės.  

 

 


4


 

   Por Festi u pėrgjigj qė Pali ruhej nė Cezare dhe qė ai vetė do tė shkonte aty shpejt.  

 

 


5


 

   ``Prandaj njerėzit me influencė midis jush``, tha ai, ``le tė zbresin me mua; dhe, nė qoftė se ka ndonjė faj te ky njeri, le ta akuzojnė``.  

 

 


6


 

   Si qėndroi midis tyre jo mė shumė se tetė a dhjetė ditė, Festi zbriti nė Cezare; tė nesėrmen zuri vend nė gjykatė dhe urdhėroi qė tė sillnin Palin.  

 

 


7


 

   Kur erdhi ai, Judenjtė qė kishin zbritur nga Jeruzalemi e rrethuan, dhe drejtuan kundėr Palit shumė akuza tė rėnda, tė cilat nuk mund t`i vėrtetonin.  

 

 


8


 

   Nė mbrojtje tė vet Pali thoshte: ``Unė nuk kam mėkatuar as kundėr ligjit tė Judenjve, as kundėr tempullit, as kundėr Cezarit``.  

 

 


9


 

   Por Festi, duke dashur t`u bėjė qejfin Judenjve, iu pėrgjigj Palit e tha: ``A dėshiron tė ngjitesh nė Jeruzalem pėr t`u gjykuar para meje pėr kėto gjėra?``.  

 

 


10


 

   Atėherė Pali tha: ``Unė jam para gjykatės sė Cezarit, ku duhet tė gjykohem; unė nuk u kam bėrė asnjė tė padrejtė Judenjve, sikurse ti e di fare mirė.  

 

 


11


 

   Nė qoftė se kam vepruar keq ose kam kryer diēka qė meriton vdekjen, nuk refuzoj qė tė vdes; por nėse s`ka asgjė tė vėrtetė nė gjėrat pėr tė cilat kėta mė akuzojnė, askush nuk mund tė mė dorėzojė nė duart e tyre. Unė i apelohem Cezarit``.  

 

 


12


 

   Atėherė Festi, pasi e bisedoi me kėshillin, u pėrgjigj: ``Ti i je apeluar Cezarit; te Cezari do tė shkosh``.  

 

 


13


 

   Pas disa ditėsh mbreti Agripa dhe Berenike erdhėn nė Cezare pėr tė pėrshėndetur Festin.  

 

 


14


 

   Dhe, mbasi ata ndenjėn disa ditė, Festi ia parashtroi ēėshtjen e Palit mbretit, duke thėnė: ``Feliksi ka lėnė tė burgosur njėfarė njeriu,  

 

 


15


 

   kundėr tė cilit, kur isha nė Jeruzalem, krerėt e priftėrinjve dhe pleqtė e Judenjve, kishin paraqitur akuza, duke kėrkuar dėnimin e tij.  

 

 


16


 

   Unė u dhashė pėrgjigje se nuk ėshtė zakon i Romakėve tė dorėzojnė dikė pėr vdekje para se i akuzuari tė ballafaqohet me paditėsit e tij, dhe t`i jetė dhėnė mundėsia qė tė mbrohet nga akuza.  

 

 


17


 

   Prandaj, kur ata u mblodhėn kėtu, pa e shtyrė punėn, u ula tė nesėrmen nė gjykatė dhe urdhėrova tė ma sjellin kėtė njeri.  

 

 


18


 

   Kur u ngritėn paditėsit e tij, nuk paraqitėn kundėr tij asnjė akuzė pėr gjėrat qė unė dyshoja.  

 

 


19


 

   Por kishin vetėm disa pika mospajtimi pėr fenė e tyre dhe pėr njėfarė Jezusi, qė ka vdekur, dhe pėr tė cilin Pali thoshte se ėshtė i gjallė.  

 

 


20


 

   Dhe duke qenė se unė mbeta ndėrdyshas pėrpara njė konflikt i tė kėtij lloji, e pyeta nėse ai donte tė shkonte nė Jeruzalem dhe tė gjykohej atje lidhur me kėto gjėra.  

 

 


21


 

   Por, mbasi Pali u apelua tek Augusti pėr tė marrė gjykimin e tij, dhashė urdhėr qė ta ruanin derisa tė mundem ta dėrgoj te Cezari``.  

 

 


22


 

   Agripa i tha Festit: ``Do tė doja edhe unė ta dėgjoja kėtė njeri``. Dhe ai u pėrgjigj: ``Do ta dėgjosh nesėr``.  

 

 


23


 

   Kėshtu tė nesėrmen Agripa dhe Berenike erdhėn me shumė madhėshti dhe, mbasi hynė nė auditor me tribunėt dhe me parinė e qytetit, me urdhėr tė Festit, e sollėn Palin aty.  

 

 


24


 

   Atėherė Festi tha: ``O mbret Agripa, dhe ju tė gjithė qė jeni tė pranishėm kėtu me ne, ju po shihni atė kundėr tė cilit gjithė turma e Judenjve m`u drejtua mua nė Jeruzalem dhe kėtu, duke thirrur se nuk ėshtė mė i denjė tė jetojė.  

 

 


25


 

   Por unė, duke parė se s`ka bėrė asnjė gjė qė tė meritojė vdekjen, dhe duke qenė se ai vetė i ėshtė apeluar Augustit, vendosa ta dėrgoj.  

 

 


26


 

   Dhe duke qenė se s`kam asgjė konkrete qė t`i shkruaj perandorit pėr tė, e solla kėtu para jush, dhe kryesisht para teje, o mbret Agripa, qė pas kėsaj seance tė kem diēka pėr tė shkruar.  

 

 


27


 

   Sepse mė duket e paarsyeshme tė dėrgosh njė tė burgosur pa treguar akuzat kundėr tij``.  

 

 


Veprat e Apostujve 26

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: