Albanian Bible

Veprat e Apostujve 3

Veprat e Apostujve

Return to Index

Chapter 4

1


 

   Ndėrsa ata po i flisnin popullit, priftėrinjtė, komandanti i tempullit dhe saducenjtė u turrėn mbi ta,  

 

 


2


 

   tė zemėruar sepse e mėsonin popullin dhe shpallnin nė Jezusin ringjalljen e tė vdekurve.  

 

 


3


 

   Dhe i shtinė nė dorė dhe i futėn nė burg deri tė nesėrmen, sepse ishte ngrysur.  

 

 


4


 

   Por shumė nga ata qė ua kishin dėgjuar fjalėn besuan; dhe numri i burrave u bė rreth pesė mijė.  

 

 


5


 

   Tė nesėrmen krerėt, pleqtė dhe skribėt u mblodhėn nė Jeruzalem,  

 

 


6


 

   bashkė me kryepriftin Anan dhe me Kajafėn, Gjonin, Aleksandrin dhe tė gjithė ata qė i pėrkisnin farefisit tė kryepriftėrinjve.  

 

 


7


 

   Dhe, si i nxorėn aty nė mes, i pyetėn: ``Me ē`pushtet ose nė emėr tė kujt e keni bėrė kėtė?``.  

 

 


8


 

   Atėherė Pjetri, i mbushur me Frymėn e Shenjtė, u tha atyre: ``Krerė tė popullit dhe pleq tė Izraelit!  

 

 


9


 

   Nėse ne sot gjykohemi pėr njė mirėsi qė iu bė njė njeriu tė sėmurė, pėr tė ditur si u shėrua ai,  

 

 


10


 

   le ta njihni tė gjithė ju dhe mbarė populli i Izraelit se kjo u bė nė emėr tė Jezu Krishtit Nazareas, qė ju e kryqėzuat dhe qė Perėndia e ringjalli prej sė vdekuri; me anė tė tij ky njeri del para jush i shėruar plotėsisht.  

 

 


11


 

   Ky ėshtė guri qė ju, ndėrtuesit, e hodhėt poshtė dhe qė u bė guri i qoshes.  

 

 


12


 

   Dhe nė asnjė tjetėr nuk ka shpėtim, sepse nuk ka asnjė emėr tjetėr nėn qiell qė u ėshtė dhėnė njerėzve dhe me anė tė tė cilit duhet tė shpėtohemi``.  

 

 


13


 

   Ata, kur e panė ēiltėrsinė e Pjetrit dhe tė Gjonit dhe duke kuptuar se ishin njerėz tė pamėsuar dhe pa arsim, u mrrekulluan dhe i njihnin se kishin qenė me Jezusin.  

 

 


14


 

   Duke parė pastaj nė kėmbė pranė tyre, njeriun qė u shėrua, nuk mund tė thoshnin asgjė kundėr.  

 

 


15


 

   Dhe, mbasi i urdhėruan tė dalin jashtė sinedrit, u konsultuan me njėri tjetrin,  

 

 


16


 

   duke thėnė: ``Ē`t`u bėjmė kėtyre njerėzve? Sepse u ėshtė njohur tė gjithė banorėve tė Jeruzalemit se ėshtė bėrė njė mrekulli e dukshme prej tyre, dhe ne nuk mund ta mohojmė;  

 

 


17


 

   por, qė kjo tė mos pėrhapet mė shumė nė popull, t`i shtrėngojmė me kėrcėnime tė rrepta tė mos i flasin mė asnjeriu nė kėtė emėr``.  

 

 


18


 

   Dhe, si i thirrėn, u dhanė urdhėr atyre tė mos flasin fare dhe as tė mėsojnė nė emėr tė Jezusit.  

 

 


19


 

   Por Pjetri dhe Gjoni, duke iu pėrgjigjur atyre, thanė: ``Gjykoni ju, nėse ėshtė e drejtė para Perėndisė t`ju bindemi mė shumė juve sesa Perėndisė.  

 

 


20


 

   Sepse ne nuk mund tė mos flasim pėr ato qė kemi parė dhe dėgjuar``.  

 

 


21


 

   Ata pasi i kėrcėnuan pėrsėri, i lanė tė shkojnė duke mos gjetur mėnyrė se si t`i ndėshkojnė pėr shkak tė popullit, sepse tė gjithė pėrlėvdonin Perėndinė pėr atė qė kishte ndodhur.  

 

 


22


 

   Sepse njeriu nė tė cilin kishte ndodhur ajo mrekulli e shėrimit ishte mė shumė se dyzet vjeē.  

 

 


23


 

   Kur u liruan, ata u kthyen tek tė vetėt dhe u treguan gjithēka qė krerėt e priftėrinjve dhe pleqtė u kishin thėnė.  

 

 


24


 

   Kur i dėgjuan kėto, ata unanimisht e ngritėn zėrin te Perėndia dhe thanė: ``O Zot, ti je Perėndia qė ke bėrė qiellin, tokėn, detin dhe gjithēka qė ėshtė nė ta,  

 

 


25


 

   dhe qė me anė tė Frymės sė Shenjtė ke thėnė, nėpėrmjet gojės sė Davidit, shėrbėtorit tėnd: "Pėrse u zemėruan kombet, dhe popujt kurdisin gjėra tė kota?  

 

 


26


 

   Mbretėrit e dheut ngritėn krye dhe princat u mblodhėn bashkė kundėr Zotit dhe kundėr Krishtit tė tij".  

 

 


27


 

   Sepse pikėrisht kundėr Birit tėnd tė shenjtė, qė ti e vajose, u mblodhėn Herodi dhe Ponc Pilati me johebrenjtė dhe me popullin e Izraelit,  

 

 


28


 

   pėr tė bėrė tė gjitha ato qė dora jote dhe kėshilli yt kishin paracaktuar se do tė ndodhnin.  

 

 


29


 

   Dhe tani, Zot, shqyrto kėrcėnimet e tyre dhe lejo qė shėrbėtorėt e tu tė kumtojnė fjalėn tėnde me plot ēiltėrsi,  

 

 


30


 

   duke e shtrirė dorėn tėnde pėr tė shėruar dhe qė tė kryhen shenja dhe mrekulli nė emėr tė Birit tėnd tė shenjtė Jezusit``.  

 

 


31


 

   Dhe, mbasi qenė lutur, vendi ku ishin mbledhur u drodh; dhe tė gjithė u mbushėn me Frymėn e Shenjtė, dhe e shpallnin fjalėn e Perėndisė me ēiltersi.  

 

 


32


 

   Dhe numri i madh i atyre qė besuan ishte me njė zemėr tė vetme dhe me njė shpirt tė vetėm; askush nuk thoshte se ē`kishte ishte e vet, por tė gjitha gjėrat i kishin tė pėrbashkėta.  

 

 


33


 

   Dhe apostujt me fuqi tė madhe jepnin dėshmi tė ringjalljes sė Zotit Jezus; dhe hir i madh ishte mbi tė gjithė ata.  

 

 


34


 

   Sepse midis tyre nuk kishte asnjė nevojtar, sepse tė gjithė ata qė zotėronin ara ose shtėpi i shisnin dhe sillnin fitimin nga gjėrat e shitura,  

 

 


35


 

   dhe i vinin te kėmbėt e apostujve; pastaj secilit i jepej, sipas nevojės sė tij.  

 

 


36


 

   Kėshtu Iose, i mbiquajtur nga apostujt Barnaba (qė do tė thotė "biri i ngushėllimit"), Levit, me prejardhje nga Qipro,  

 

 


37


 

   kishte njė arė, e shiti dhe solli fitimin dhe i vuri te kėmbėt e apostujve.  

 

 


Veprat e Apostujve 5

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: