Albanian Bible

Gjoni 19

Gjoni

Return to Index

Chapter 20

1


 

   Por ditėn e parė pas sė shtunės, nė mėngjes, kur ishte ende errėt, Maria Magdalena shkoi te varri dhe pa se guri ishte hequr nga varri.  

 

 


2


 

   Atėherė rendi te Simon Pjetri dhe te dishepulli tjetėr, tė cilin Jezusi e donte, dhe u tha atyre: ``E kanė hequr Zotin nga varri dhe nuk e dimė ku e vunė``.  

 

 


3


 

   Atėherė Pjetri dhe dishepulli tjetėr dolėn jashtė dhe u nisėn pėr te varri.  

 

 


4


 

   Rendnin tė dy bashkė, por dishepulli tjetėr rendi pėrpara, mė shpejt se Pjetri dhe arriti i pari te varri.  

 

 


5


 

   Dhe, si u pėrkul, pa pėlhurat prej liri qė ishin nė varr, por nuk hyri aty.  

 

 


6


 

   Arriti edhe Simon Pjetri qė po e ndiqte, hyri nė varr dhe pa pėlhurat prej liri qė ishin pėrtokė,  

 

 


7


 

   dhe rizėn, qė qe vėnė mbi kokėn e Jezusit; ajo nuk ishte bashkė me pėlhurat, por ishte e palosur nė njė vend, veē.  

 

 


8


 

   Atėherė hyri edhe ai dishepull tjetėr qė kishte arritur i pari te varri, pa dhe besoi.  

 

 


9


 

   Ata nė fakt, nuk e kishin kuptuar ende Shkrimin, sipas tė cilit ai duhet tė ringjallej sė vdekurish.  

 

 


10


 

   Pastaj dishepujt u kthyen pėrsėri nė shtėpi.  

 

 


11


 

   Por Maria kishte mbetur jashtė varrit, dhe po qante. Dhe, duke qarė, u pėrkul brenda varrit,  

 

 


12


 

   dhe pa dy engjėj, tė veshur me tė bardha, ndenjur njėri te kryet dhe tjetri te kėmbėt e vendit, ku qe trupi i Jezusit.  

 

 


13


 

   Ata i thanė: ``O grua, pse po qan?``. Ajo u pėrgjigj atyre: ``Sepse e kanė hequr Zotin tim, dhe nuk e di ku e kanė vėnė``.  

 

 


14


 

   Si tha kėtė, ajo u suall prapa dhe pa Jezusin, qė qėndronte nė kėmbė; por ajo nuk e dinte se ishte Jezusi.  

 

 


15


 

   Jezusi i tha: ``O grua, pse po qan? Kė kėrkon?``. Ajo, duke menduar se ishte kopshtari, i tha: ``Zot, po e pate hequr ti, mė trego ku e vure dhe unė do ta marr``.  

 

 


16


 

   Jezusi i tha: ``Mari!``. Dhe ajo atėherė u kthye dhe i tha: ``Rabboni!``, qė do tė thotė: Mėsues.  

 

 


17


 

   Jezusi i tha: ``Mos mė prek, sepse ende nuk u ngjita te Ati im; por shko te vėllezėrit e mi dhe u thuaj atyre se unė po ngjitem tek Ati im dhe Ati juaj, te Perėndia im dhe Perėndia juaj``.  

 

 


18


 

   Atėherė Maria Magdalena shkoi t`jua njoftojė dishepujve se kishte parė Zotin dhe se ai i kishte thėnė kėto gjėra.  

 

 


19


 

   Pastaj nė mbrėmje tė po asaj dite, dita e parė e javės, ndėrsa dyert e vendit ku qenė mbledhur dishepujt ishin tė mbyllura nga frika e Judenjve, erdhi Jezusi dhe u prezantua nė mes tyre dhe u tha atyre: ``Paqja me ju!``.  

 

 


20


 

   Dhe, si i tha kėto, u tregoi atyre duart e veta dhe brinjėn. Dishepujt pra, kur e panė Zotin, u gėzuan.  

 

 


21


 

   Pastaj Jezusi u tha atyre pėrsėri: ``Paqja me ju! Sikurse mė ka dėrguar mua Ati, ashtu unė po ju dėrgoj ju``.  

 

 


22


 

   Dhe, si tha kėto fjalė, hukati mbi ta dhe tha: ``Merrni Frymėn e Shenjtė!  

 

 


23


 

   Kujt do t`ia falni mėkatet, do t`i jenė falur, kujt do t`ia mbani, do t`i jenė mbajtur``.  

 

 


24


 

   Por Thomai, i quajtur Binjaku, njė nga tė dymbėdhjetėt, nuk ishte me ta kur erdhi Jezusi.  

 

 


25


 

   Dishepujt e tjerė, pra, i thanė: ``Kemi parė Zotin``. Por ai u tha atyre: ``Po nuk e pashė nė duart e tij shenjėn e gozhdave, dhe po nuk e vura gishtin tim te shenja e gozhdėve dhe dorėn time nė brinjėn e tij, unė nuk do tė besoj``.  

 

 


26


 

   Dhe tetė ditė mė vonė, dishepujt ishin pėrsėri nė shtėpi dhe Thomai ishte me ta. Jezusi erdhi, ndonėse dyert ishin tė mby-llura, dhe u prezantua midis tyre dhe tha: ``Paqja me ju!``.  

 

 


27


 

   Pastaj i tha Thomait: ``Vėre gishtin kėtu dhe shiko duart e mia; shtrije edhe dorėn dhe vėre nė brinjėn time; dhe mos ji mosbesues, por besues!``.  

 

 


28


 

   Atėherė Thomai u pėrgjigj dhe i tha: ``Zoti im dhe Perėndia im!``.  

 

 


29


 

   Jezusi i tha: ``Sepse mė ke parė, Thoma, ti ke besuar; lum ata qė nuk kanė parė dhe kanė besuar!``.  

 

 


30


 

   Jezusi bėri edhe shumė shenja tė tjera nė prezencėn e dishepujve tė tij, tė cilat nuk janė shkruar nė kėtė libėr.  

 

 


31


 

   Por kėto gjėra janė shkruar qė ju tė besoni se Jezusi ėshtė Krishti, Biri i Perėndisė dhe qė, duke besuar, ta keni jetėn nė emėr tė tij.  

 

 


Gjoni 21

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: