Albanian Bible

Gjoni 9

Gjoni

Return to Index

Chapter 10

1


 

   ``Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė unė po ju them: Ai qė nuk hyn nėpėr derė tė vathės sė deleve, por ngjitet nga njė anė tjetėr, ai ėshtė vjedhės dhe kusar;  

 

 


2


 

   kurse kush hyn nėpėr derė ėshtė bariu i deleve.  

 

 


3


 

   Atij ia hap portieri; delet e dėgjojnė zėrin e tij, dhe ai i thėrret delet e tij me emėr dhe i prin jashtė.  

 

 


4


 

   Dhe, pasi i ka nxjerrė delet e tij, shkon para tyre; dhe delet e ndjekin, sepse njohin zėrin e tij.  

 

 


5


 

   Por nuk ndjekin asnjė tė huaj, por do tė ikin larg tij, sepse nuk e njohin zėrin e tė huajve``.  

 

 


6


 

   Jezusi u tha atyre kėtė shėmbėlltyrė, por ata nuk morėn vesh pėr ēfarė po u fliste.  

 

 


7


 

   Prandaj Jezusi u tha atyre pėrsėri: ``Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po ju them: unė jam dera e deleve.  

 

 


8


 

   Tė gjithė ata qė erdhėn para meje janė vjedhės e kusarė; por delet nuk i kanė dėgjuar.  

 

 


9


 

   Unė jam dera; nėse dikush hyn nėpėrmjet meje, do tė shpėtohet; do tė hyjė, do tė dalė dhe do tė gjejė kullotė.  

 

 


10


 

   Vjedhėsi nuk vjen veēse pėr tė vjedhur, pėr tė vrarė e pėr tė shkatėrruar; por unė kam ardhur qė tė kenė jetė e ta kenė me bollėk.  

 

 


11


 

   Unė jam bariu i mirė; bariu i mirė jep jetėn e vet pėr delet.  

 

 


12


 

   Kurse rrogėtari, qė nuk ėshtė bari, dhe delet nuk janė tė vetat, sheh ujkun qė po vjen, i braktis delet dhe ikėn; dhe ujku i rrėmben dhe i shpėrndan delet.  

 

 


13


 

   Rrogėtari ikėn, sepse ėshtė rrogėtar dhe nuk do t`ia dijė pėr delet.  

 

 


14


 

   Unė jam bariu i mirė, dhe i njoh delet e mia dhe ato mė njohin mua,  

 

 


15


 

   ashtu siē mė njeh Ati mua dhe unė e njoh Atin dhe lė jetėn time pėr delet.  

 

 


16


 

   Unė kam edhe dele tė tjera qė nuk janė tė kėsaj vathe; duhet t`i mbledh edhe ato, dhe ato do ta dėgjojnė zėrin tim, dhe do tė jetė njė tufė e vetme dhe njė Bari i vetėm.  

 

 


17


 

   Prandaj Ati mė do, sepse unė e lė jetėn time qė ta marr pėrsėri.  

 

 


18


 

   Askush nuk mund tė ma heqė, por e lė nga vetja; unė kam pushtet ta lė e pushtet ta marr pėrsėri; ky ėshtė urdhri qė kam marrė nga Ati im``.  

 

 


19


 

   Atėherė lindi pėrsėri njė pėrēarje midis Judenjve pėr shkak tė kėtyre fjalėve.  

 

 


20


 

   Dhe shumė nga ata thoshnin: ``Ai ka njė demon dhe nuk ėshtė nė vete; pėrse e dėgjoni?``.  

 

 


21


 

   Tė tjerė thoshnin: ``Kėto nuk janė fjalė tė njė tė demonizuari; a mundet njė demon t`ua hap sytė tė verbėrve?``.  

 

 


22


 

   U kremtua festa e Kushtimit nė Jeruzalem, dhe ishte dimėr.  

 

 


23


 

   Dhe Jezusi po ecte nė tempull, nėn portikun e Salomonit.  

 

 


24


 

   E rrethuan, pra, Judenjtė dhe i thanė: ``Deri kur do tė na mbash pezull? Nėse je Krishti, na e thuaj haptas``.  

 

 


25


 

   Jezusi u pėrgjigj atyre: ``Unė jua kam thėnė, por ju nuk besoni; veprat qė bėj nė emėr tė Atit tim, janė ato qė dėshmojnė pėr mua.  

 

 


26


 

   Por ju nuk besoni, sepse nuk jeni nga delet e mia, siē jua kam thėnė.  

 

 


27


 

   Delet e mia e dėgjojnė zėrin tim, unė i njoh dhe ato mė ndjekin;  

 

 


28


 

   dhe unė u jap atyre jetėn e pėrjetshme dhe nuk do tė humbasin kurrė, e askush nuk do t`i rrėmbejė nga dora ime.  

 

 


29


 

   Ati im, qė m`i dha, ėshtė mė i madh se tė gjithė; dhe askush nuk mund t`i rrėmbejė nga dora e Atit tim.  

 

 


30


 

   Unė dhe Ati jemi njė``.  

 

 


31


 

   Prandaj Judenjtė morėn pėrsėri gurė pėr ta vrarė me gurė.  

 

 


32


 

   Jezusi u pėrgjigj atyre: ``Ju tregova shumė vepra tė mira nga Ati im; pėr cilėn nga kėto mė vrisni me gurė?``.  

 

 


33


 

   Judenjtė u pėrgjigjėn duke thėnė: ``Ne nuk tė vrasim me gurė pėr asnjė vepėr tė mirė, po pėr blasfemi, dhe sepse ti, duke qenė njeri, e bėn veten Perėndi``.  

 

 


34


 

   Jezusi u pėrgjigj atyre: ``A nuk ėshtė shkruar nė ligjin tuaj: "Unė thashė: Ju jeni perėndi"?  

 

 


35


 

   Nėse ai i quan perėndi ata, tė cilėve u qe drejtuar fjala e Perėndisė (dhe Shkrimi nuk mund tė bjerė poshtė),  

 

 


36


 

   ju thoni se ai, qė Ati e ka shenjtėruar dhe e ka dėrguar nė botė, blasfemon, sepse ka thėnė: "Unė jam Biri i Perėndisė"?  

 

 


37


 

   Nėse unė nuk bėj veprat e Atit tim, mos mė besoni,  

 

 


38


 

   por nėse i bėj, edhe po tė mos mė besoni mua, u besoni tė paktėn veprave, qė tė njihni e tė besoni se Ati ėshtė nė mua dhe unė nė atė``.  

 

 


39


 

   Pėr kėtė arsye ata kėrkonin pėrsėri ta kapnin, por ai ikte nga duart e tyre.  

 

 


40


 

   Dhe shkoi pėrsėri pėrtej Jordanit, nė vendin ku mė parė Gjoni pagėzonte; dhe ndaloi aty.  

 

 


41


 

   Dhe shumė veta erdhėn tek ai dhe thoshnin: ``Gjoni vėrtet nuk bėri asnjė shenjė, por gjithēka qė Gjoni tha pėr kėtė ishte e vėrtetė``.  

 

 


42


 

   Dhe atje shumė veta besuan nė tė.  

 

 


Gjoni 11

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: