Albanian Bible

Luka 24

Gjoni

Return to Index

Chapter 1

1


 

   Nė fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranė Perėndisė, dhe Fjala ishte Perėndi.  

 

 


2


 

   Ai (fjala) ishte nė fillim me Perėndinė.  

 

 


3


 

   Tė gjitha gjėrat u bėnė me anė tė tij (fjala), dhe pa atė nuk u bė asnjė nga ato qė u bėnė.  

 

 


4


 

   Nė atė ishte jeta, dhe jeta ishte drita e njerėzve.  

 

 


5


 

   Dhe drita shkėlqen nė errėsirė dhe errėsira nuk e kuptoi.  

 

 


6


 

   Qe njė njeri i dėrguar nga Perendia; emri i tij ishte Gjon.  

 

 


7


 

   Ai erdhi si dėshmitar, pėr tė dėshmuar pėr dritėn, qė tė gjithė tė besonin nėpėrmjet tij;  

 

 


8


 

   ai nuk ishte drita, por u dėrgua pėr tė dėshmuar pėr dritėn.  

 

 


9


 

   Ai (fjala) ishte drita e vėrtetė, qė ndriēon ēdo njeri qė vjen nė botė.  

 

 


10


 

   Ai (fjala) ishte nė botė, dhe bota u krijua me anė tė tij, por bota nuk e njohu.  

 

 


11


 

   Ai erdhi nė shtėpinė e vet dhe tė vetėt nuk e pranuan,  

 

 


12


 

   por tė gjithė atyre qė e pranuan, ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij,  

 

 


13


 

   tė cilėt nuk janė lindur nga gjaku, as nga vullneti i mishit, as nga vullneti i burrit, por janė lindur nga Perėndia.  

 

 


14


 

   Dhe Fjala u bė mish dhe banoi ndėr ne; dhe ne soditėm lavdinė e tij, si lavdia e tė vetėmlindurit prej Atit, plot hir e tė vėrtetė.  

 

 


15


 

   Gjoni dėshmoi pėr tė dhe thirri duke thėnė: ``Ky ėshtė ai, pėr tė cilin thashė: "Ai qė vjen pas meje mė ka paraprirė, sepse ishte pėrpara meje"``.  

 

 


16


 

   Dhe ne tė gjithė morėm, prej mbushullisė sė tij, hir mbi hir.  

 

 


17


 

   Sepse Ligji u dha nėpėrmjet Moisiut, por hiri dhe e vėrteta erdhėn nėpėrmjet Jezu Krishtit.  

 

 


18


 

   Askush s`e pa Perėndinė kurrė; i vetėmlinduri Bir, qė ėshtė nė gjirin e t`Et, ėshtė ai qė e ka bėrė tė njohur.  

 

 


19


 

   Dhe kjo ėshtė dėshmia e Gjonit, kur Judenjtė i dėrguan nga Jeruzalemi priftėrinj dhe levitė pėr ta pyetur: ``Kush je ti?``.  

 

 


20


 

   Ai edhe e rrėfeu, edhe nuk e mohoi, dhe rrėfeu: ``Unė nuk jam Krishti``.  

 

 


21


 

   Atėherė ata e pyetėn: ``Kush je, pra? A je Elia?``. Ai tha: ``Nuk jam!``. ``Je ti profeti?``. Dhe ai pėrgjigjej: ``Jo!``.  

 

 


22


 

   Atėherė ata i thanė: ``Kush je ti, qė t`u japim pėrgjigje atyre qė na dėrguan? Ē`thua pėr veten tėnde?``.  

 

 


23


 

   Ai u pėrgjigj: ``Unė jam zėri i atij qė bėrtet nė shkretėtirė: drejtoni udhėn e Zotit, sikurse tha profeti Isaia``.  

 

 


24


 

   Dhe ata qė qenė dėrguar, ishin nga farisenjtė;  

 

 


25


 

   ata e pyetėn dhe i thanė: ``Atėherė pse ti pagėzon, kur nuk je as Krishti, as Elia, as profeti?``.  

 

 


26


 

   Gjoni iu pėrgjigj atyre, duke thėnė: ``Unė pagėzoj me ujė, por midis jush ėshtė njė qė ju nuk e njihni.  

 

 


27


 

   Ai ėshtė ai qė vjen pas meje e mė paraprin, tė cilit unė nuk jam i denjė t`ia zgjidh lidhėsen e sandaleve``.  

 

 


28


 

   Kėto gjėra ndodhėn nė Betabara, pėrtej Jordanit, ku Gjoni po pagėzonte.  

 

 


29


 

   Tė nesėrmen, Gjoni e pa Jezusin qė po vinte drejt tij dhe tha: ``Ja, Qengji i Perėndisė, qė heq mėkatin e botės!  

 

 


30


 

   Ky ėshtė ai pėr tė cilin unė thashė: "Mbas meje vjen njė burrė qė mė ka paraprirė, sepse ishte pėrpara meje!".  

 

 


31


 

   Unė nuk e njihja, prandaj erdha tė pagėzoj me ujė, qė ky t`i zbulohet Izraelit``.  

 

 


32


 

   Dhe Gjoni dėshmoi duke thėnė: ``E pashė Frymėn duke zbritur nga qielli si njė pėllumb dhe ndenji mbi tė.  

 

 


33


 

   Unė nuk e njihja, por ai qė mė dėrgoi tė pagėzoj nė ujė, mė tha: "Ai, mbi tė cilin do tė shikosh se zbret Fryma dhe qėndron mbi tė, ėshtė ai qė pagėzon me Frymėn e Shenjtė".  

 

 


34


 

   Dhe unė pashė e dėshmova se ai ėshtė Biri i Perėndisė``.  

 

 


35


 

   Tė nesėrmen Gjoni rrinte pėrsėri atje me dy nga dishepujt e vet.  

 

 


36


 

   Dhe, duke i ngulur sytė mbi Jezusin qė po kalonte, tha: ``Ja Qengji i Perėndisė!``.  

 

 


37


 

   Dhe tė dy dishepujt dėgjuan atė duke folur, dhe e ndoqėn Jezusin.  

 

 


38


 

   Por Jezusi u kthye dhe, kur pa se po e ndiqnin, u tha atyre: ``Ē`kėrkoni?``. Ata i thanė: ``Rabbi (qė e pėrkthyer do tė thotė "mėsues"), ku banon?``.  

 

 


39


 

   Ai iu pėrgjigj atyre: ``Ejani e shikoni``. Ata shkuan dhe e panė ku banonte ai, dhe ndenjėn atė ditė bashkė me tė. Ishte rreth orės dhjetė.  

 

 


40


 

   Andrea, vėllai i Simon Pjetrit, ishte njė nga ata tė dy qė e kishin dėgjuar kėtė nga Gjoni dhe kishin ndjekur Jezusin.  

 

 


41


 

   Ky gjeti mė tė parin vėllanė e vet, Simonin, dhe i tha: ``E gjetėm Mesian qė pėrkthyer do tė thotė: "Krishti"``;  

 

 


42


 

   dhe e ēoi te Jezusi. Atėherė Jezusi e shikoi dhe tha: ``Ti je Simoni, bir i Jonas. Ti do tė quhesh Kefa, qė do tė thotė: "gur"``.  

 

 


43


 

   Tė nesėrmen, Jezusi donte tė dilte nė Galile; gjeti Filipin dhe i tha: ``Ndiqmė!``.  

 

 


44


 

   Dhe Filipi ishte nga Betsaida, nga i njejti qytet i Andreas dhe i Pjetrit.  

 

 


45


 

   Filipi gjeti Natanaelin dhe i tha: ``E gjetėm atė, pėr tė cilin shkroi Moisiu nė ligj dhe profetėt: Jezusin nga Nazareti, tė birin e Jozefit!``.  

 

 


46


 

   Dhe Natanaeli i tha: ``A mund tė dalė diēka e mirė nga Nazareti?``. Filipi i tha: ``Eja e shih!``.  

 

 


47


 

   Jezusi pa se Natanaeli po vinte drejt tij dhe tha pėr tė: ``Ja njė Izraelit i vėrtetė, tek i cili s`ka mashtrim``.  

 

 


48


 

   Natanaeli i tha: ``Nga mė njeh?``. Jezusi u pėrgjigj dhe i tha: ``Tė pashė kur ishe nėn fik, para se tė tė thėrriste Filipi``.  

 

 


49


 

   Natanaeli duke iu pėrgjigjur tha: ``Mėsues, ti je Biri i Perėndisė, ti je mbreti i Izraelit!``.  

 

 


50


 

   Jezusi u pėrgjigj dhe i tha: ``Sepse tė thashė se tė pashė nėn fik, ti beson; do tė shohėsh gjėra mė tė mėdha se kėto!``.  

 

 


51


 

   Pastaj i tha: ``Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po ju them se tash e tutje ju do tė shihni qiellin e hapur dhe engjėjt e Perėndisė duke u ngjitur dhe duke zbritur mbi Birin e njeriut``.  

 

 


Gjoni 2

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: