Albanian Bible

Luka 22

Luka

Return to Index

Chapter 23

1


 

   Atėherė u ngrit gjithė asambleja dhe e ēuan te Pilati.  

 

 


2


 

   Dhe filluan ta paditin duke thėnė: ``Kėtė ne e gjetėm qė pėrmbyste kombin tonė dhe ndalonte t`i jepeshin taksa Cezarit, duke u vetėquajtur njė mbret, Krishti``.  

 

 


3


 

   Atėherė Pilati e pyeti duke thėnė: ``A je ti mbreti i Judenjve?``. Dhe Jezusi iu pėrgjigj dhe tha: ``Ti po thua``.  

 

 


4


 

   Pilati u tha atėherė krerėve tė priftėrinjve dhe popullit: ``Unė nuk po gjej asnjė faj te ky njeri``.  

 

 


5


 

   Por ata ngulnin kėmbė, duke thėnė: ``Ai po ngre popullin nė kryengritje duke mėsuar nė mbarė Judenė, qė nga Galilea e deri kėtu``.  

 

 


6


 

   Atėherė Pilati, kur dėgjoi se u fol pėr Galilenė, pyeti nė se ai njeri ishte Galileas.  

 

 


7


 

   Dhe kur mori vesh se ai i takonte juridiksionit tė Herodit, e dėrgoi te Herodi, i cili, ndėr ato ditė, ndodhej edhe ai nė Jeruzalem.  

 

 


8


 

   Kur Herodi pa Jezusin, u gėzua shumė; prej shumė kohėsh ai donte ta shihte, sepse kishte dėgjuar shumė pėr tė dhe shpresonte tė shihte ndonjė mrekulli tė kryer prej tij.  

 

 


9


 

   Ai i drejtoi shumė pyetje, por Jezusi nuk u pėrgjigj fare.  

 

 


10


 

   Ndėrkaq krerėt e priftėrinjve dhe skribėt rrinin aty dhe e paditnin me furi.  

 

 


11


 

   Atėherė Herodi, me ushtarėt e vet, mbasi e fyu dhe e talli, e veshi me njė rrobe tė shkėlqyeshme dhe ia riktheu Pilatit.  

 

 


12


 

   Atė ditė Herodi dhe Pilati u bėnė miq me njėri-tjetrin, ndėrsa mė parė ishin armiq.  

 

 


13


 

   Atėherė Pilati, mblodhi krerėt e priftėrinjve, kryetarėt dhe popullin,  

 

 


14


 

   dhe u tha atyre: ``Ju mė prutė kėtė njeri si ēoroditės tė popullit; dhe ja, unė, pasi e hetova para jush, nuk kam gjetur tek ai asnjė nga fajet pėr tė cilat ju e paditni,  

 

 


15


 

   dhe as Herodi, sepse na e ktheu pėrsėri te ne; nė fakt ai s`ka bėrė asgjė qė tė meritojė vdekjen.  

 

 


16


 

   Prandaj, pasi ta fshikullojnė, do ta lėshoj``.  

 

 


17


 

   Tani me rastin e festės sė Pashkės qeveritari duhet tė lironte dikė.  

 

 


18


 

   Por ata, tė gjithė njėzeri, bėrtitėn duke thėnė: ``Vraje kėtė dhe na liro Barabėn``.  

 

 


19


 

   Ky ishte hedhur nė burg pėr njė trazirė tė bėrė nė qytet dhe pėr vrasje.  

 

 


20


 

   Prandaj Pilati, duke dashur tė lėshojė Jezusin, u foli pėrsėri.  

 

 


21


 

   Por ata bėrtitnin duke thėnė: ``Kryqėzoje!``.  

 

 


22


 

   Pėr tė tretėn herė ai u tha atyre: ``Po ē`tė keqe bėri ky? Unė nuk gjeta nė tė asnjė faj qė tė meritojė vdekjen. Prandaj, pasi ta fshikullojnė, do ta lėshoj``.  

 

 


23


 

   Por ata ngulnin kėmbė me britma te mėdha duke kėrkuar qė ta kryqėzonin; dhe britmat e tyre dhe tė krerėve tė priftėrinjve u bėnė mbisunduese.  

 

 


24


 

   Atėherė Pilat vendosi qė tė bėhej ēka ata kėrkonin.  

 

 


25


 

   Dhe ua lėshoi atė qė qe burgosur pėr trazirė dhe vrasje dhe qė ata e kishin kėrkuar; dhe Jezusin ia dorėzoi vullnetit tė tyre.  

 

 


26


 

   Ndėrsa po e ēonin, kapėn njėfarė Simoni nga Kirena, qė po kthehej nga fusha, e ngarkuan me kryqin qė ta mbarte pas Jezusit.  

 

 


27


 

   Dhe e ndiqte njė turmė e madhe populli dhe disa gra qė hidhėroheshin dhe vajtonin pėr tė.  

 

 


28


 

   Por Jezusi u kthye nga ato dhe u tha: ``O bija tė Jeruzalemit, mos qani pėr mua, por qani pėr veten tuaj dhe pėr fėmijėt tuaj.  

 

 


29


 

   Sepse ja, do tė vijnė ditėt kur do tė thuhet: "Lum gratė shterpe dhe lum barqet qė nuk kanė pjellė dhe gjinjtė qė nuk kanė mėndur!".  

 

 


30


 

   Atėherė do tė fillojnė t`u thonė maleve: "Bini pėrmbi ne!", dhe kodrave: "Na mbuloni!".  

 

 


31


 

   Sepse, nė se bėhet kėshtu me drurin e njomė, ē`do tė bėhet me tė thatin?".  

 

 


32


 

   Dhe dy tė tjerė, qė ishin keqbėrės, i prunė bashkė me tė, pėr t`i vrarė.  

 

 


33


 

   Dhe kur arritėn nė vendin qė quhet ``Kafka``, aty e kryqėzuan atė dhe keqbėrėsit, njėrin nė tė djathtė dhe tjetri nė tė majtė.  

 

 


34


 

   Dhe Jezusi tha: ``O Atė, fali ata sepse nuk dinė ē`bėjnė``. Pastaj, pasi i ndanė rrobat e tij, hodhėn short.  

 

 


35


 

   Dhe populli rrinte aty pėr tė parė; dhe kryetarėt me popullin e pėrqeshnin, duke thėnė: ``Ai i shpėtoi tė tjerėt, le tė shpėtojė veten, po qe se me tė vėrtetė ėshtė Krishti, i zgjedhuri i Perėndisė``.  

 

 


36


 

   Edhe ushtarėt e tallnin, duke iu afruar dhe duke i ofruar uthull,  

 

 


37


 

   dhe duke thėnė: ``Nėse ti je mbreti i Judenjve, shpėto veten``.  

 

 


38


 

   Pėrveē kėsaj pėrmbi kryet e tij ishte njė mbishkrim me shkronja greke, latine dhe hebraike: "KY ÉSHTÉ MBRETI I JUDENJVE".  

 

 


39


 

   Tani njė nga keqberėsit e kryqėzuar e shau duke thėnė: ``Nėse ti je Krishti, shpėto vetveten dhe neve``.  

 

 


40


 

   Por ai tjetri duke e pėrgjigjur e qortoi duke i thėnė: ``A s`ke frikė nga Perėndia, qė je nėn tė njėjtin dėnim?  

 

 


41


 

   Nė realitet, ne me tė drejtė jemi dėnuar, sepse po marrim ndėshkimin e merituar pėr ato qė kemi kryer, ndėrsa ky nuk ka bėrė asnjė tė keqe``.  

 

 


42


 

   Pastaj i tha Jezusit: ``Zot, kujtohu pėr mua kur tė vish nė mbretėrinė tėnde``.  

 

 


43


 

   Atėherė Jezusi i tha: ``Nė tė vėrtetė po tė them: sot do tė jesh me mua nė parajsė``.  

 

 


44


 

   Ishte afėrsisht ora e gjashtė dhe errėsira e mbuloi gjithė vendin deri nė orėn e nėntė.  

 

 


45


 

   Dielli u err dhe perdja e tempullit u nda nė mes.  

 

 


46


 

   Dhe Jezusi bėrtiti me zė tė lartė dhe tha: ``O Atė, nė duart e tua po e dorėzoj frymėn tim!``. Dhe, si tha kėto, dha fryma.  

 

 


47


 

   Atėherė centurioni, kur pa ē`ndodhi, pėrlėvdoi Perėndinė duke thėnė: ``Me tė vėrtetė ky njeri ishte i drejtė!``.  

 

 


48


 

   Dhe gjithė turma, qė ishte mbledhur pėr tė parė ē`po ndodhte, kur e pa kėtė, u kthye duke rrahur kraharorin.  

 

 


49


 

   Tė gjithė tė njohurit e tij dhe gratė qė e kishin ndjekur qė nga Galilea qendronin larg, duke parė kėto gjėra.  

 

 


50


 

   Tani ishte njė burrė me emėr Jozef, qė ishte anėtar i sinedrit, njeri i drejtė dhe i mirė;  

 

 


51


 

   ai nuk kishte miratuar vendimin dhe veprimin e tė tjerėve. Ai ishte nga Arimatea, qytet i Judesė dhe priste edhe ai mbretėrinė e Perėndisė.  

 

 


52


 

   Ai iu paraqit Pilatit dhe kėrkoi trupin e Jezusit.  

 

 


53


 

   Dhe, pasi e zbriti poshtė nga kryqi, e mbėshtolli nė njė ēarēaf dhe e vuri nė njė varr tė gėrmuar nė shkėmb, ku ende nuk ishte varrosur asnjeri.  

 

 


54


 

   Ishte dita e Pėrgatitjes dhe e shtuna po fillonte.  

 

 


55


 

   Gratė qė kishin ardhur me Jezusin nga Galilea duke e ndjekur nga afėr, e panė varrin dhe mėnyrėn se si ishte vėnė trupi i Jezusit;  

 

 


56


 

   pastaj ato u kthyen dhe pėrgatitėn erėra tė mira dhe vajra; dhe gjatė sė shtunės pushuan, sipas urdhėrimit.  

 

 


Luka 24

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: