Albanian Bible

Mateu 14

Mateu

Return to Index

Chapter 15

1


 

   Atėherė skribėt dhe farisenjtė e Jeruzalemit erdhėn te Jezusi dhe i thanė:  

 

 


2


 

   ``Pėrse dishepujt e tu shkelin traditėn e pleqve? Sepse nuk i lajnė duart para se tė hanė``.  

 

 


3


 

   Por ai u pėrgjigj dhe u tha atyre: ``Dhe ju pėrse shkelni urdhėrimin e Perėndisė pėr shkak tė traditės suaj?  

 

 


4


 

   Perėndia, nė fakt, ka urdhėruar kėshtu: "Ndero atin dhe nėnėn"; dhe: "Ai qė e mallkon tė atin ose tė ėmėn tė dėnohet me vdekje".  

 

 


5


 

   Kurse ju thoni: "Kushdo qė i thotė atit ose nėnės: "Gjithēka me tė cilėn mund tė tė mbaja i ėshtė ofruar Perėndisė",  

 

 


6


 

   ai nuk ėshtė mė i detyruar tė nderojė atin e vet dhe nėnėn e vet. Kėshtu ju keni prapėsuar urdhėrimin e Perėndisė pėr shkak tė traditės suaj.  

 

 


7


 

   Hipokritė, mirė profetizoi Isaia pėr ju kur tha:  

 

 


8


 

   "Ky popull po mė afrohet me gojė dhe mė nderon me buzėt; por zemra e tyre rri larg meje.  

 

 


9


 

   Dhe mė kot mė nderojnė, duke i mėsuar doktrina qė janė urdhėrime nga njerėzit"``.  

 

 


10


 

   Pastaj e thirri turmėn pranė tij dhe u tha atyre: ``Dėgjoni dhe kuptoni:  

 

 


11


 

   Njeriun nuk e ndot ēfarė i hyn nė gojė, por ajo qė del nga goja e tij e ndot njeriun``.  

 

 


12


 

   Atėherė dishepujt e tij iu afruan dhe i thanė: ``A e di se farisenjtė, kur i dėgjuan kėto fjalė u skandalizuan?``.  

 

 


13


 

   Por ai duke u pėrgjigjur u tha: ``Ēdo bimė qė Ati im qiellor nuk e ka mbjellė, do tė shkulet me rrėnjė.  

 

 


14


 

   Hiqni dorė prej tyre; ata janė tė verbėr, prijės tė verbėrish; dhe nė qoftė se njė i verbėr i prin njė tė verbėri tjetėr, tė dy do tė bien nė gropė``.  

 

 


15


 

   Atėherė Pjetri iu pėrgjigj dhe i tha: ``Na e shpjego kėtė shėmbėlltyrė``.  

 

 


16


 

   Dhe Jezusi tha: ``As juve s`keni kuptuar akoma?  

 

 


17


 

   A nuk e kuptoni se ēdo gjė qė hyn nė gojė kalon nė bark dhe jashtėqitet nė gjiriz?  

 

 


18


 

   Por gjėrat qė dalin nga goja, dalin nga zemra; dhe ato ndotin njeriun.  

 

 


19


 

   Sepse nga zemra dalin mendimet e mbrapshta, vrasjet, shkeljet e kurorės; kurvėria, vjedhjet, dėshmitė e rreme, blasfemitė.  

 

 


20


 

   Kėto janė gjėrat qė e ndotin njeriun, kurse tė hash pa i larė duart nuk e ndot njeriun``.  

 

 


21


 

   Pastaj Jezusi, pasi u largua qė andej, u nis drejt rrethinave tė Tiros dhe tė Sidonit.  

 

 


22


 

   Dhe ja, njė grua kananease, qė kishte ardhur nga ato anė, filloi tė bėrtasė duke thėnė: ``Ki mėshirė pėr mua, o Zot, o Bir i Davidit! Vajza ime ėshtė tmerrėsisht e pushtuar nga njė demon!``.  

 

 


23


 

   Por ai nuk iu pėrgjigj fare. Dhe dishepujt e tij iu afruan dhe iu lutėn duke thėnė: ``Lėshoje atė, sepse po bėrtet pas nesh``.  

 

 


24


 

   Por ai u pėrgjigj dhe tha: ``Unė nuk jam dėrguar gjetiu, pėrveē te delet e humbura tė shtėpisė sė Izraelit``.  

 

 


25


 

   Por ajo erdhi dhe e adhuroi, duke thėnė: ``O Zot, ndihmomė!``.  

 

 


26


 

   Ai u pėrgjigj, duke thėnė: ``Nuk ėshtė gjė e mirė tė marrėsh bukėn e fėmijėve dhe t`ua hedhėsh kėlyshėve tė qenve``.  

 

 


27


 

   Por ajo tha: ``Éshtė e vėrtetė, Zot, sepse edhe kėlyshėt e qenve hanė thėrrimet qė bien nga tryeza e zotėrinjve tė tyre``.  

 

 


28


 

   Atėherė Jezusi iu pėrgjigj duke thėnė: ``O grua, i madh ėshtė besimi yt! T`u bėftė ashtu si dėshiron``. Dhe qė nė atė ēast e bija u shėrua.  

 

 


29


 

   Pastaj, mbasi u nis qė andej, Jezusi erdhi pranė detit tė Galilesė, u ngjit nė mal dhe u ul atje.  

 

 


30


 

   Dhe iu afruan turma tė mėdha qė sillnin me vete tė ēalė, tė verbėr, memecė, sakatė dhe shumė tė tjerė; i ulėn pėrpara kėmbėve tė Jezusit dhe ai i shėroi.  

 

 


31


 

   Turmat mrrekulloheshin kur shikonin se memecėt flisnin, sakatėt shėroheshin, tė ēalėt ecnin dhe tė verbėrit shihnin; dhe lėvdonin Perėndinė e Izraelit.  

 

 


32


 

   Dhe Jezusi i thirri dishepujt e vet pranė vetes dhe u tha: ``Unė kam mėshirė pėr turmėn, sepse u bėnė tri ditė qė rri me mua dhe nuk ka asgjė pėr tė ngrėnė; nuk dua t`i nis tė pangrėnė, se mos ligėshtohen gjatė rrugės``.  

 

 


33


 

   Dhe dishepujt e tij i thanė: ``Po ku mund tė gjejmė nė kėtė vend tė shkretė aq bukė sa tė ngopim njė turmė kaq tė madhe?``.  

 

 


34


 

   Dhe Jezusi u tha atyre: ``Sa bukė keni?``. Ata thanė: ``Shtatė dhe pak peshq tė vegjėl``.  

 

 


35


 

   Atėherė ai u dha urdhėr turmave qė tė uleshin pėr tokė.  

 

 


36


 

   Pastaj i mori shtatė bukėt dhe peshqit, falėnderoi, i theu dhe ua dha dishepujve tė tij, dhe dishepujt turmės.  

 

 


37


 

   Dhe tė gjithė hėngrėn dhe u ngopėn; dhe ngritėn tepricėn e copave, shtatė kosha plot.  

 

 


38


 

   Dhe ata qė hėngrėn ishin katėr mijė burra, pa i numėruar gratė dhe fėmijėt.  

 

 


39


 

   Pastaj, mbasi e lejoi turmėn, hipi nė barkė dhe u drejtua pėr nė krahinėn e Magdalas.  

 

 


Mateu 16

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: