Albanian Bible

Zakaria 6

Zakaria

Return to Index

Chapter 7

1


 

   Nė vitin e katėrt tė mbretit Dar, ditėn e katėrt tė muajit tė nėntė, qė ėshtė Kislevi, ndodhi qė fjala e Zotit iu drejtua Zakarias.  

 

 


2


 

   Kishin dėrguar Sharetserin, bashkė me Regemelekun dhe njerėzit e tij, nė Bethel pėr tė kėrkuar me lutje favorin e Zotin,  

 

 


3


 

   dhe pėr tė folur me priftėrinjtė qė ishin nė shtėpinė e Zotit tė ushtrive dhe me profetėt, duke thėnė: "A duhet tė qaj nė muajin e pestė dhe tė agjėroj si kam bėrė gjatė shumė viteve?".  

 

 


4


 

   Atėherė fjala e Zotit m`u drejtua, duke thėnė:  

 

 


5


 

   "Folu gjithė popullit tė vendit dhe priftėrinjve dhe thuaj: "Kur keni agjėruar dhe jeni pikėlluar nė muajin e pestė dhe nė tė shtatin gjatė kėtyre shtatėdhjetė viteve, a keni agjėruar nė tė vėrtetė pėr mua, pikėrisht pėr mua?  

 

 


6


 

   Po mė pas, kur keni ngrėnė dhe pirė, mos vallė keni ngrėnė dhe pirė pėr veten tuaj?  

 

 


7


 

   A nuk janė kėto fjalėt qė Zoti i ushtrive ka shpallur me anė tė profetėve tė sė kaluarės, kur Jeruzalemi ishte i banuar dhe i qetė bashkė me qytetet e tij tė afėrta dhe gjithashtu Negevi dhe fusha ishin tė banuara?"".  

 

 


8


 

   Fjala e Zotit iu drejtua Zakarias, duke thėnė:  

 

 


9


 

   "Kėshtu thotė Zoti i ushtrive: Zbatoni me pėrpikėri drejtėsinė dhe tregoni secili mirėsi dhe mėshirė pėr vėllezėrit tuaj.  

 

 


10


 

   Mos e shtypni tė venė dhe jetimin, tė huajin dhe tė varfėrin; dhe askush tė mos kurdisė nė zemėr tė vet tė keqen kundėr vėllait tė vet.  

 

 


11


 

   Por ata nuk deshėn tė dėgjojnė, kthyen krahėt me kryeneēėsi dhe i zunė veshėt qė tė mos dėgjonin.  

 

 


12


 

   E bėnė zemrėn e tyre si diamanti, pėr tė mos dėgjuar ligjin dhe fjalėt qė Zoti i ushtrive u dėrgonte atyre me anė tė Frymės sė tij, me anė tė profetėve tė sė kaluarės. Kėshtu u krijua njė indinjatė e madhe te Zoti i ushtrive.  

 

 


13


 

   Dhe ndodhi qė, mbasi ai thėrriste dhe ata nuk ia vinin veshin, ata thirrėn dhe unė nuk ua vura veshin", thotė Zoti i ushtrive,  

 

 


14


 

   "por i shpėrndava me shakullimė midis gjithė kombeve qė ata nuk i njihnin. Kėshtu vendi mbeti i shkretė pas tyre, dhe askush nuk kalonte andej ose nuk u kthye. Nga njė vend kėnaqėsie ata e kthyen nė shkreti".  

 

 


Zakaria 8

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: