Albanian Bible

Zakaria 4

Zakaria

Return to Index

Chapter 5

1


 

   Pastaj i ēova pėrsėri sytė dhe pashė, dhe ja njė rrotull qė fluturonte.  

 

 


2


 

   Engjėlli mė tha: "Ēfarė po shikon?". Unė u pėrgjigja: "Shoh njė rrotull qė fluturon; gjatėsia e saj ėshtė njėzet kubitė dhe gjėrėsia e saj dhjetė kubitė".  

 

 


3


 

   Atėherė ai mė tha: "Ky ėshtė mallkimi qė po pėrhapet mbi gjithė vendin; sepse tani e tutje, kushdo qė vjedh do tė dėbohet prej tij dhe kushdo qė tani e tutje betohet me tė rreme, do tė dėbohet prej tij.  

 

 


4


 

   Unė do ta bėj tė dalė", thotė Zoti i ushtrive, "dhe ai do tė hyjė nė shtėpinė e vjedhėsit dhe nė shtėpinė e atij qė bėn betim tė rremė nė emrin tim; do tė mbetet nė atė shtėpi dhe do ta konsumojė bashkė me lėndėn e saj dhe me gurėt e saj".  

 

 


5


 

   Pastaj Engjėlli qė fliste me mua doli dhe mė tha: "Ēo sytė dhe shiko ēfarė ėshtė ajo qė po del".  

 

 


6


 

   Unė thashė: "Ēfarė ėshtė?". Ai tha: "Éshtė efa qė po del". Pastaj shtoi: "Kjo ėshtė pamja e tyre nė gjithė vendin".  

 

 


7


 

   Pastaj, ja, u ngrit njė kapak plumbi, dhe kėshtu nė mes tė efas rrinte ulur njė grua.  

 

 


8


 

   Atėherė ai tha: "Kjo ėshtė ligėsia". Dhe e hodhi nė mes tė efas, pastaj hodhi kapakun prej plumbi mbi hapjen e saj.  

 

 


9


 

   Pastaj i ēova sytė dhe shikova, dhe ja qė po vinin dy gra me erėn nė krahėt e tyre, sepse ato kishin krahė si krahėt e lejlekut, dhe e ngritėn efan midis tokės dhe qiellit.  

 

 


10


 

   Kėshtu unė e pyeta engjėllin qė fliste me mua: "Ku e ēojnė efan kėto?".  

 

 


11


 

   Ai m`u pėrgjigj: "Nė vendin e Shinarit pėr t`i ndėrtuar njė shtėpi; kur tė jetė gati efa do tė vihet mbi piedestalin e vet".  

 

 


Zakaria 6

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: