Albanian Bible

Osea 10

Osea

Return to Index

Chapter 11

1


 

   "Kur Izraeli ishte fėmijė, unė e desha dhe nga Egjipti thirra birin tim.  

 

 


2


 

   Sa mė shumė i thėrrisnin profetėt, aq mė tepėr janė larguar prej tyre, u kanė bėrė flijime Baalėve dhe u kanė djegur temjan figurave tė gdhendura.  

 

 


3


 

   Unė vetė i mėsova Efraimit tė ecė, duke e mbajtur nga krahėt; por ata nuk e kuptuan qė unė po i shėroja.  

 

 


4


 

   Unė i tėrhiqja me litarė tė dashamirėsisė njerėzore, me lidhje dashurie; isha pėr ta si ai qė e ngre zgjedhėn nga qafa e tyre, dhe pėrulesha pėr t`u dhėnė tė hanė.  

 

 


5


 

   Izraeli nuk do tė kthehet nė vendin e Egjipti; por Asiri do tė jetė mbreti i tij, sepse nuk kanė pranuar tė konvertohen.  

 

 


6


 

   Shpata do tė bjerė mbi qytetet e tij, do tė shkatėrrojė shufrat e tyre dhe do t`i hajė pėr shkak tė planeve tė tyre tė kėqija.  

 

 


7


 

   Populli im synon tė largohet nga unė; megjithatė e thėrresin Shumė tė Lartin, asnjė prej tyre nuk e pėrlėvdon.  

 

 


8


 

   Si mund tė tė braktis, o Efraim, ose tė tė lė nė dorė tė tė tjerėve, o Izrael? Si mund tė tė bėj si Admahu, ose tė tė katandis si Tseboimi? Zemra ime ngashėrohet brenda meje, dhemshuria ime ndizet e tėra.  

 

 


9


 

   Nuk do ta shfryj zemėrimin tim tė zjarrtė, nuk do tė shkatėrroj pėrsėri Efraimin, sepse jam njė Perėndi dhe jo njė njeri, i Shenjti midis teje dhe nuk do tė vij me zemėrim.  

 

 


10


 

   Ata do tė ndjekin Zotin, qė do tė vrumbullojė si njė luan; kur do tė vrumbullojė, bijtė e tij do tė rendin drejt tij nga perėndimi duke u dridhur.  

 

 


11


 

   Do tė rendin duke u dridhur si zogjtė nga Egjipti dhe si pėllumbesha nga vendi i Asirisė; unė do t`i bėj tė banojnė nė shtėpitė e tyre", thotė Zoti.  

 

 


12


 

   Efraimi mė qarkon me gėnjeshtra dhe shtėpia e Izraelit me mashtrin. Edhe Juda ėshtė akoma i pabindur ndaj Perėndisė dhe tė Shenjtit qė ėshtė besnik.  

 

 


Osea 12

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: