Albanian Bible

Osea 7

Osea

Return to Index

Chapter 8

1


 

   "Bjeri borisė! Armiku do tė vėrsulet mbi shtėpinė e Zotit si njė shqiponjė, sepse kanė shkelur besėlidhjen time dhe kanė marrė nėpėr kėmbė ligjin tim.  

 

 


2


 

   Izraeli do tė mė bėrtasė: "O Perėndia im, ne tė njohim!".  

 

 


3


 

   Izraeli ka hedhur poshtė tė mirėn, armiku do ta ndjekė.  

 

 


4


 

   Kanė bėrė mbretėr disa, por jo sipas dėshirės sime; kanė caktuar krerė, por pa dijeninė time; me argjendin e tyre dhe me arin e tyre kanė bėrė idhuj, me qėllim qė tė shkatėrrohen.  

 

 


5


 

   Ai ka hedhur poshtė viēin tėnd, o Samari. Zemėrimi im u ndez kundėr tyre. Deri kur do tė jenė tė paaftė pėr pastėrti?  

 

 


6


 

   Edhe ky viē vjen nga Izraeli; e ka bėrė njė artizan dhe nuk ėshtė njė perėndi; prandaj viēi i Samarisė do tė bėhet copė-copė.  

 

 


7


 

   Meqenėse mbjellin erė, do tė korrin furtunė. Kėrcelli i grurit nuk do tė bėjė kalli dhe nuk do tė prodhojė grurė; edhe nė se do tė prodhojė, do ta hanė tė huajt.  

 

 


8


 

   Izraelin po e gllabėrojnė; ata janė bėrė midis kombeve si njė vazo e pėrēmuar.  

 

 


9


 

   Sepse janė ngjitur nė Asiri, si njė gomar i egėr qė jeton i vetmuar. Efraimi gjeti dashnorė me anė dhuratash.  

 

 


10


 

   Megjithėse ka gjetur dashnorė midis kombeve, tani unė do t`i mbledh dhe do tė fillojnė tė pakėsohen nėn barrėn e mbretit tė princave.  

 

 


11


 

   Sepse Efraimi ka shumuar altarėt pėr tė mėkatuar, ata janė bėrė pėr tė altare mėkati.  

 

 


12


 

   Kam shkruar pėr tė gjėrat e mėdha tė ligjit tim, por ato u konsideruan si njė gjė e ēudishme.  

 

 


13


 

   Sa pėr flijimet qė mė ofrojnė, ata bėjnė fli mish dhe e hanė; por Zoti nuk i pėlqen. Tani ai do tė kujtojė paudhėsinė e tyre dhe do tė ndėshkojė mėkatet e tyre: ata do tė kthehen nė Egjipt.  

 

 


14


 

   Izraeli ka harruar atė qė e ka bėrė dhe ka ndėrtuar pallate; Juda ka shumuar qytetet e fortifikuara; por unė do tė dėrgoj zjarrin mbi qytetet e tij, i cili do t`i gllabėrojė kėshtjellat e tij".  

 

 


Osea 9

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: