Albanian Bible

Ezekieli 47

Ezekieli

Return to Index

Chapter 48

1


 

   Kėto janė emrat e fiseve: nga kufiri verior, gjatė rrugės sė Hethlonit, nė hyrje tė Hamathit deri nė Hatsar-Enon, nė kufi me Damaskun nė veri drejt Hamathit, nga krahu lindor deri nė krahun perėndimor: njė pjesė pėr Danin.  

 

 


2


 

   Nė kufirin e Danit, nga kufiri lindor nė kufirin perėndimor: njė pjesė pėr Asherin;  

 

 


3


 

   Nė kufirin e Asherit, nga kufiri lindor nė kufirin perėndimor: njė pjesė pėr Neftalin.  

 

 


4


 

   Nė kufirin e Asherit, nga kufiri lindor nė kufirin perėndimor: njė pjesė pėr Manasin.  

 

 


5


 

   Nė kufirin e Manasit, nga kufiri lindor nė kufirin perėndimor: njė pjesė pėr Efraimin.  

 

 


6


 

   Nė kufirin e Efraimit, nga kufiri lindor nė kufirin perėndimor: njė pjesė pėr Rubenin.  

 

 


7


 

   Nė kufirin e Rubenit, nga kufiri lindor nė kufirin perėndimor: njė pjesė pėr Judėn.  

 

 


8


 

   Nė kufirin e Judės, nga kufiri lindor deri nė kufirin perėndimor, do tė jetė pjesa e vendit qė do ta ofroni si dhuratė, e gjerė njėzet e pesėmijė kubitė dhe e gjatė sa pjesėt e tjera, nga kufiri lindor deri nė kufirin perėndimor; nė mes tė saj do tė jetė shenjtėrorja.  

 

 


9


 

   Pjesa qė do t`i ofroni si dhuratė Zotit do tė ketė njė gjatėsi prej njėzet e pesėmijė kubitė dhe njė gjerėsi prej dhjetėmijė kubitė.  

 

 


10


 

   Kjo pjesė e shenjtė do t`u pėrkasė priftėrinjve; njėzet e pesėmijė kubitė gjatėsi nė veri, dhjetėmijė gjerėsi nė perėndim, dhjetėmijė gjerėsi nė lindje dhe njėzet e pesėmijė gjatėsi nė jug; nė mes tė saj do tė jetė shenjtėrorja e Zotit.  

 

 


11


 

   Ajo do t`u pėrkasė priftėrinjve tė shenjtėruar, ndėr bijtė e Tsadokut, qė mė kanė shėrbyer dhe qė nuk devijuan kur devijuan bijtė e Izraelit, dhe ashtu si devijuan pėrkundrazi Levitėt.  

 

 


12


 

   Pjesa qė do t`u ofrohet atyre do tė merret nga pjesa e ofruar dhuratė e vendit, njė gjė shumė e shenjtė, pranė territorit tė Levitėve.  

 

 


13


 

   Pėrballė territorit tė priftėrinjve, Levitėt do tė kenė njė sipėrfaqe prej njėzet e pesėmijė kubitė gjatėsi dhe dhjetėmijė gjerėsi; tėrė gjatėsia do tė jetė njėzet e pesėmijė kubitė dhe gjerėsia dhjetėmijė.  

 

 


14


 

   Ata nuk do tė mund as ta shesin as ta kėmbejnė; nuk do tė mund ta shkėputin pjesėn mė tė mirė tė vendit, sepse ėshtė e shenjtė pėr Zotin.  

 

 


15


 

   Pesėmijė kubitėt e gjerėsisė qė do tė mbeten pėrballė njėzet e pesė mijėve, do tė caktohen pėr pėrdorim profan pėr qytetin, pėr banesa dhe pėr toka pėr kullotė; qyteti do tė jetė nė mes.  

 

 


16


 

   Pėrmasat e tij do tė jenė kėto: ana veriore do tė jetė katėrmijė e pesėqind kubitė, ana jugore katėrmijė e pesėqind, ana lindore katėrmijė e pesėqind, ana perėndimore katėrmijė e pesėqind.  

 

 


17


 

   Tokat pėr kullotė tė qytetit do tė jenė: dyqind e pesėdhjetė kubitė nė veri, dyqind e pesėdhjetė nė jug, dyqind e pesėdhjetė nė lindje dhe dyqind e pesėdhjetė nė perėndim.  

 

 


18


 

   Kusuri i gjatėsisė, gjatė pjesės sė shenjtė tė ofruar si dhuratė, do tė jetė dhjetėmijė kubitė nė lindje dhe dhjetėmijė nė perėndim; ajo do tė jetė pranė pjesės sė shenjtė tė ofruar si dhuratė, dhe prodhimet e saj do tė shėrbejnė si ushqim pėr punonjėsit e qytetit.  

 

 


19


 

   Punonjėsit e qytetit, qė do ta punojnė, do tė vijnė nga tė gjitha fiset e Izraelit.  

 

 


20


 

   Gjithė pjesa e ofruar si dhuratė do tė jetė njėzet e pesėmijė kubitė pėr njėzet e pesėmijė, njė katror i pėrsosur. Ju do tė ofroni, si zotėrim tė qytetit, pjesėn e shenjtė tė ofruar si dhuratė.  

 

 


21


 

   Kusuri do tė jetė i princit; nga njėra anė dhe nga ana tjetėr e pjesės sė shenjtė tė ofruar si dhuratė dhe tė zotėrimit tė qytetit, ballė njėzet e pesėmijė kubitėve tė pjesės sė ofruar si dhuratė deri nė kufirin lindor, dhe nė perėndim ballė njėzet e pesėmijė kubitėve nė drejtim tė kufirit perėndimor pėrbri pjesėve tė fiseve; kjo do tė jetė e princit; pjesa e shenjtė e ofruar si dhuratė dhe shenjtėrorja do tė jenė nė mes.  

 

 


22


 

   Kėshtu, duke pėrjashtuar zotėrimin e Levitėve dhe zotėrimin e qytetit qė gjenden nė mes tė asaj qė i pėrket princit, sipėrfaqja midis kufirit tė Judės dhe kufirit tė Beniaminit do t`i pėrkasė princit.  

 

 


23


 

   Pėr kusurin e fiseve, nga kufiri lindor nė kufirin perėndimor: njė pjesė pėr Beniaminin.  

 

 


24


 

   Nė kufirin e Beniaminit, nga kufiri lindor nė kufirin perėndimor: njė pjesė pėr Simeonin.  

 

 


25


 

   Nė kufirin e Simeonit, nga kufiri lindor nė kufirin perėndimor: njė pjesė pėr Isakarin.  

 

 


26


 

   Nė kufirin e Isakarit, nga kufiri lindor nė kufirin perėndimor: njė pjesė pėr Zabulonin.  

 

 


27


 

   Nė kufirin e Zabulonit, nga kufiri lindor nė kufirin perėndimor: njė pjesė pėr Gadin.  

 

 


28


 

   Nė kufirin e Gadit, nga ana jugore nė drejtim tė jugut, kufiri do tė shkojė nga Tamari nė ujėrat e Meribahut afėr Kadeshit, dhe pastaj gjatė Detit tė Madh.  

 

 


29


 

   Ky ėshtė vendi qė do t`u ndani me short nė trashėgimi fiseve tė Izraelit, dhe kėto janė pjesėt", thotė Zoti, Zoti.  

 

 


30


 

   "Kėto janė daljet e qytetit: nga ana veriore do tė maten katėrmijė e pesėqind kubitė.  

 

 


31


 

   Portat e qytetit do tė mbajnė emrat e fiseve tė Izraelit; nė veri do tė ketė tri porta: njė portė pėr Rubenin, njė portė pėr Judėn dhe njė portė pėr Levin.  

 

 


32


 

   Nga ana lindore, katėrmijė e pesėqind kubitė dhe tri porta: njė portė pėr Jozefin, njė portė pėr Beniaminin dhe njė portė pėr Danin.  

 

 


33


 

   Nga ana jugore, katėrmijė e pesėqind kubitė dhe tri porta: njė portė pėr Simeonin, njė portė pėr Isakarin dhe njė portė pėr Zabulonin.  

 

 


34


 

   Nga ana perėndimore, katėrmijė e pesėqind kubitė dhe tri porta: njė portė pėr Gadin, njė portė pėr Asherin dhe njė portė pėr Neftalin.  

 

 


35


 

   Gjithė perimetri do tė jetė tetėmbėdhjetėmijė kubitė. Prej kėsaj ditė emri i qytetit do tė jetė: "Zoti ėshtė atje"".  

 

 


Danieli 1

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: