Albanian Bible

Ezekieli 18

Ezekieli

Return to Index

Chapter 19

1


 

   Ti larto njė vajtim mbi princat e Izraelit dhe thuaj:  

 

 


2


 

   "Ē`ishte nėna jote? Njė luaneshė: rrinte shtrirė midis luanėve, rriste tė vegjėlit e saj nė mes tė luanėve tė vegjėl.  

 

 


3


 

   Rriti njė nga tė vegjėlit e saj qė u bė njė luan i vogėl; mėsoi tė shqyejė prenė dhe pėrlau njerėz.  

 

 


4


 

   Edhe kombet dėgjuan tė flitet pėr tė; ai u kap nė gropėn e tyre dhe e ēuan tė lidhur nė vendin e Egjiptit.  

 

 


5


 

   Kur ajo pa qė pritja po zgjatej dhe shpresa e saj ishte e humbur, mori njė tjetėr nga tė vegjėlit e saj dhe e rriti sa u bė njė luan i vogėl.  

 

 


6


 

   Ai shkonte dhe vinte midis luanėve; u bė njė luan i vogėl, mėsoi tė shqyejė prenė dhe pėrlau njerėz.  

 

 


7


 

   Mėsoi vendet e tyre tė shkretuara dhe shkatėrroi qytetet e tyre; vendi e gjithēka qė kishte u shkretua nga zhurma e vrumbullimit tė tij.  

 

 


8


 

   Por kundėr tij erdhėn kombet e tė gjitha krahinave fqinje, vendosėn kundėr tij rrjetėn e tyre dhe ai u kap nė gropėn e tyre.  

 

 


9


 

   E vunė tė lidhur nė njė kafaz dhe e ēuan te mbreti i Babilonisė; e ēuan nė njė fortesė, me qėllim qė zėri i tij tė mos dėgjohej mė mbi malet e Izraelit.  

 

 


10


 

   Nėna jote ishte si njė hardhi e mbjellė pranė ujrave; ishte e harlisur dhe kishte shumė degė nga uji i bollshėm.  

 

 


11


 

   Kishte degė tė forta tė pėrshtatshme pėr skeptra mbretėrorė, ishte ngjitur lart midis degėve gjetheshumė dhe shquhej nė shtatin e saj pėr degėt e shumta tė saj.  

 

 


12


 

   Por u ērrėnjos me tėrbim dhe u hodh pėr tokė; era e lindjes ia thau frytin; degėt e saj tė forta u shkėputėn dhe u thanė, zjarri i pėrpiu.  

 

 


13


 

   Tani ėshtė mbjellė nė shkretėtirė nė njė tokė tė thatė dhe tė etur pėr ujė;  

 

 


14


 

   Njė zjarr ka dalė nga njė shermend i degėve tė saj dhe ka pėrpirė frytin e saj; nė tė nuk ka mė asnjė degė tė fortė tė pėrshtatshme pėr skeptra mbretėrorė". Ky ėshtė njė vajtim dhe do tė jetė njė vajtim.  

 

 


Ezekieli 20

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: