Albanian Bible

Isaia 57

Isaia

Return to Index

Chapter 58

1


 

   "Bėrtit sa tė mundėsh, mos u kurse; ngrije zėrin tėnd si njė bori dhe shpalli popullit tim shkeljet e tij dhe shtėpisė sė Jakobit mėkatet e tij.  

 

 


2


 

   Mė kėrkojnė ēdo ditė dhe dėshirojnė tė njohin rrugėt e mia, si njė komb qė zbaton drejtėsinė dhe nuk braktis ligjin e Perėndisė tė tij; mė kėrkojnė gjykime tė drejta dhe dėshirojnė t`i afrohen Perėndisė.  

 

 


3


 

   Ata thonė: "Pse kemi agjėruar, dhe ti nuk e ke parė? Pse kemi hidhėruar shpirtėrat tona dhe ti nuk e ke vėnė re?". Ja, ditėn e agjėrimit tuaj ju bėni atė qė ju pėlqen dhe i detyroni punėtorėt tuaj tė kryejnė njė punė tė rėndė.  

 

 


4


 

   Ja, ju agjėroni pėr grindje dhe mosmarrėveshje dhe pėr tė goditur pabesisht me grusht. Duke agjėruar ashtu si bėni sot, nuk bėni qė zėri juaj tė dėgjohet lart.  

 

 


5


 

   A ėshtė ky agjėrimi tė cilin e pėlqej, dita nė tė cilėn njeriu pikėllon shpirtin e tij? Tė pėrkulėsh kokėn si xunkthi dhe tė shtrihesh mbi njė shtrat prej thesi dhe hiri? A e quan kėtė vallė agjėrim dhe ditė qė i pėlqen Zotit?  

 

 


6


 

   Agjėrimi qė mė pėlqen a nuk ėshtė vallė ky: tė thyesh zinxhirėt e ligėsisė, tė zgjidhėsh verigat e zgjedhės, t`i lėsh tė lirė tė shtypurit, tė dėrmosh ēdo zgjedhė?  

 

 


7


 

   A nuk konsiston vallė nė ndarjen e bukės sate me atė qė ka uri, nė sjelljen nė shtėpinė tėnde tė tė varfėrit pa strehė, nė tė veshurit e atij qė ėshtė lakuriq, pa lėnė pas dore ata qė janė nga gjaku yt?  

 

 


8


 

   Atėherė drita jote do tė shpėrthejė si agimi dhe shėrimi yt do tė mbijė menjėherė, drejtėsia jote do tė tė pararendė dhe lavdia e Zotit do tė jetė praparoja jote.  

 

 


9


 

   Atėherė do tė thėrrasėsh dhe Zoti do tė tė pėrgjigjet, do tė bėrtasėsh dhe ai do tė thotė: "Ja ku jam!". Nė rast se ti heq dorė nga zgjedha, tregimi me gisht dhe tė folurit mbrapsht,  

 

 


10


 

   nė rast se plotėson nevojat e tė uriturit dhe ngop shpirtin e pikėlluar, atėherė drita jote do tė lindė nga terri dhe terri yt do tė jetė si mesdita.  

 

 


11


 

   Zoti do tė tė udhėheqė vazhdimisht, do tė ngopė shpirtin tėnd nė vendet e thata dhe do t`u japė forcė kockave tė tua; ti do tė jesh si njė kopsht i vaditur dhe si njė burim uji, ujėrat e tė cilit nuk shterojnė.  

 

 


12


 

   Njerėzit e tu do tė rindėrtojnė rrėnojat e lashta, dhe ti do tė ngresh pėrsėri themelet e shumė brezave tė shkuara; kėshtu do tė quhesh riparuesi i tė ēarave, restauruesi i shtigjeve pėr tė banuar nė vend.  

 

 


13


 

   Nė rast se e pėrmban kėmbėn qė tė mos dhunosh tė shtunėn, nė rast se nuk kryen punėt e tua gjatė ditės sime tė shenjtė, nė rast se e quan tė shtunėn kėnaqėsi, ditėn e shenjtė tė Zotit, qė meriton  

 

 


14


 

   do tė gjesh kėnaqėsinė tėnde tek Zoti, dhe unė do tė tė bėjė qė tė kalėrosh mbi lartėsitė e tokės dhe do tė tė jap tė hash trashėgiminė e Jakobit, atit tėnd, sepse goja e Zotit ka folur".  

 

 


Isaia 59

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: