Albanian Bible

Isaia 37

Isaia

Return to Index

Chapter 38

1


 

   Nė atė kohė Ezekia u sėmur nga njė sėmundje vdekjeprurėse. Profeti Isaia, bir i Amotsit, shkoi tek ai dhe i tha: "Kėshtu flet Zoti. Rregullo shtėpinė tėnde, sepse ke pėr tė vdekur dhe jo pėr t`u shėruar".  

 

 


2


 

   Atėherė Ezekia e ktheu fytyrėn nga muri dhe iu lut Zotit:  

 

 


3


 

   "Tė lutem shumė, o Zot, kujto si kam ecur para teje me besnikėri, me zemėr tė pastėr, dhe kam bėrė atė qė ėshtė mirė nė sytė e tu". Pastaj Ezekia qau me tė madhe.  

 

 


4


 

   Atėherė fjala e Zotit iu drejtua Isaias, duke thėnė:  

 

 


5


 

   "Shko dhe i thuaj Ezekias: Kėshtu thotė Zoti, Perėndia i Davidit, ati yt: E dėgjova lutjen tėnde, i pashė lotėt e tua; ja, do t`u shtoj pesėmbėdhjetė vjet ditėve tė tua;  

 

 


6


 

   do tė tė ēliroj ty dhe kėtė qytet nga duart e mbretit tė Asirisė dhe do ta mbroj kėtė qytet.  

 

 


7


 

   Kjo ėshtė pėr ty shenja nga ana e Zotit, Zoti do ta ēojė nė vend fjalėn qė ka thėnė:  

 

 


8


 

   ja, unė do tė bėj qė tė sprapset dhjetė shkallare hija qė pėr efekt tė diellit ėshtė zgjatur mbi shkallarėt e Ashazit. Dhe dielli u spraps dhjetė shkallare prej shkallareve nga kishte zbritur".  

 

 


9


 

   I shkruar nga Ezekia, mbret i Judės, kur ra i sėmurė dhe u shėrua nga sėmundja e tij.  

 

 


10


 

   Unė thoja: "Nė kulmin e ditėve tė mia do tė shkoj nė portat e Sheolit; jam privuar nga mbetja e viteve tė mia".  

 

 


11


 

   Thoja: "Nuk do ta shoh mė Zotin, po, Zotin, mbi dheun e tė gjallėve, midis banorėve tė botės tė tė vdekurve nuk do tė shoh mė asnjė njeri.  

 

 


12


 

   Banesa ime tokėsore ėshtė shkulur dhe u ēua larg meje, si njė ēadėr barinjsh. E kam mbėshtjellur jetėn time si njė endės. Ai mė kėputi nga vegja; nga dita nė natė do t`i japėsh fund jetės sime.  

 

 


13


 

   E qetėsova veten deri nė mėngjes; si njė luan, ai i thyen tėrė kockat e mia; me kalimin nga dita nė natė do t`i japėsh fund jetės sime.  

 

 


14


 

   Krakėllija si njė lejlek apo njė dallėndyshe, rėnkoja si njė pėllumbeshė; sytė e mi ishin tė lodhur, duke shikuar lart. O Zot, jam i shtypur; bėhu ti garanti im.  

 

 


15


 

   Ēfarė tė them? Ai mė ka folur dhe ai vetė e ka bėrė kėtė gjė. Unė do tė eci ngadalė gjatė tėrė viteve tė mia, nė hidhėrimin e shpirtit tim.  

 

 


16


 

   O Zot, me kėto gjėra ne jetojmė, dhe nė tė gjitha kėto gjėra qėndron jeta e frymės sime; prandaj mė shėro dhe mė kthe jetėn!  

 

 


17


 

   Ja, ėshtė pėr paqen time qė kam provuar hidhėrim tė madh; por nė dashurinė tėnde ke ēliruar shpirtin tim nga gropa e korruptimit, sepse i ke hedhur prapa krahėve tė tua tė tėra mėkatet e mia.  

 

 


18


 

   Sepse Sheoli nuk mund tė tė lėvdojė, vdekja nuk mund tė tė kremtojė; ata qė zbresin nė gropė nuk mund tė shpresojnė mė nė besnikėrinė tėnde.  

 

 


19


 

   I gjalli, i gjalli ėshtė ai qė tė lėvdon, siē po bėj unė sot; ati do t`u njoftojė bijve besnikėrinė tėnde.  

 

 


20


 

   Zoti do tė mė shpėtojė; dhe ne do tė kėndojmė kantikėt e mi me vegla me tela tėrė ditėt e jetės sonė nė shtėpinė e Zotit".  

 

 


21


 

   Por Isaia kishte thėnė: "Merrni njė jaki prej fiqsh, vendoseni mbi ulēer dhe i sėmuri do tė shėrohet".  

 

 


22


 

   Ezekia kishte thėnė: "Cila ėshtė shenja me tė cilėn do tė ngjitem nė shtėpinė e Zotit"?  

 

 


Isaia 39

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: