Albanian Bible

Predikuesi 11

Predikuesi

Return to Index

Chapter 12

1


 

   Por kujto Krijuesin tėnd nė ditėt e rinisė sate, para se tė vijnė ditėt e kėqija dhe tė arrijnė vitet pėr tė cilat ke pėr tė thėnė: "Nuk gjej asnjė kėnaqėsi nė to",  

 

 


2


 

   para se tė errėsohet dielli, drita, hėna dhe yjet, dhe tė kthehen retė pas shiut;  

 

 


3


 

   nė moshėn gjatė sė cilės rojtarėt e shtėpisė dridhen, njerėzit e fortė pėrkulen, ato qė bluajnė nuk punojnė mė se kanė mbetur pak, ata qė shikojnė nga dritaret errėsohen  

 

 


4


 

   dhe portat mbi rrugė mbyllen; kur pakėsohet zhurma e mokrės, dikush ēohet me kėngėn e njė zogu, dhe gjithė bijat e kėngės dobėsohen;  

 

 


5


 

   kur dikush ka frikė nga lartėsitė dhe nga tmerret e rrugės; kur bajamja lulėzon, karkaleci ėshtė njė peshė, dhe dėshira pakėsohet, sepse njeriu shkon nė banesėn e tij tė pėrjetshme dhe qaramanėt enden rrugėve.  

 

 


6


 

   Kujto Krijuesin tėnd pėrpara se tė kėputet kordoni prej argjendi, tė thyhet vazoja prej ari, tė thyhet shtamba te burimi dhe tė bėhet copė-copė ēikriku nė pus,  

 

 


7


 

   dhe pluhuri t`i kthehet tokės siē ishte mė parė dhe fryma t`i kthehet Perėndisė qė e ka dhėnė.  

 

 


8


 

   "Kotėsi e kotėsive", thotė Predikuesi, "gjithēka ėshtė kotėsi".  

 

 


9


 

   Predikuesi, pėrveē se ka qenė njė i urtė, i ka mėsuar gjithashtu popullit dijen dhe ka peshuar, ka kėrkuar dhe ka renditur njė numėr tė madh fjalėsh tė urta.  

 

 


10


 

   Predikuesi ėshtė pėrpjekur tė gjejė fjalė tė kėndshme; dhe gjėrat e shkruara janė tė drejta dhe tė vėrteta.  

 

 


11


 

   Fjalėt e tė urtėve janė si hostenė dhe ato qė mbledhin njerėzit e ditur janė si gozhda tė ngulura mirė; ato jepen nga njė Bari i vetėm.  

 

 


12


 

   Biri im, ruhu nga ēdo gjė qė del jashtė kėsaj. Shkruhen shumė libra, por nuk mbarohet kurrė kjo punė, dhe studimi i tepėrt e lodh trupin.  

 

 


13


 

   Tė dėgjojmė, pra, pėrfundimin e gjithė ligjėratės: "Ki frikė nga Perėndia dhe respekto urdhėrimet e tij, sepse kjo ėshtė tėrėsia e njeriut".  

 

 


14


 

   Sepse Perėndia do tė vėrė tė gjykohet ēdo vepėr, edhe ēdo gjė qė ėshtė fshehur, qoftė e mirė apo e keqe.  

 

 


Kantiku i Kantikėve 1

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: