Albanian Bible

Predikuesi 9

Predikuesi

Return to Index

Chapter 10

1


 

   Mizat e ngordhura e qelbin vajin e parfumierit; kėshtu pak marrėzi prish vlerėn e diturisė dhe tė lavdisė.  

 

 


2


 

   Zemra e tė urtit ėshtė nė tė djathtė tė tij, por zemra e budallait ėshtė nė tė majtė tė tij.  

 

 


3


 

   Edhe kur budallai ecėn rrugės, arsyeja i mungon dhe u tregon tė gjithėve se ėshtė budalla.  

 

 


4


 

   Nė qoftė se zemėrimi i njė mbreti ndizet kundėr teje, mos e lėr vendin tėnd, sepse gjakftohtėsia i fashit fyerjet edhe kur janė tė rėnda;  

 

 


5


 

   Éshtė njė e keqe qė kam parė nėn diell, njė gabim qė vjen nga ai qė qeveris;  

 

 


6


 

   marrėzia ėshtė vėnė nė detyra tė larta, ndėrsa tė pasurit ulen nė vėnde tė ulėta.  

 

 


7


 

   Kam parė shėrbėtorė mbi kuaj dhe princa tė ecin mė kėmbė si shėrbėtorė.  

 

 


8


 

   Kush ēel njė gropė mund tė bjerė brėnda dhe kush rrėzon njė mur mund tė kafshohet nga njė gjarpėr.  

 

 


9


 

   Kush zhvendos gurė mund tė plagoset dhe kush ēan drutė vihet nė rrezik.  

 

 


10


 

   Nė qoftė se sėpata topitet dhe nuk mprehet, duhet tė pėrdoret me mė tepėr forcė; por dituria ka epėrsinė t`ia dalė gjithnjė mbarė.  

 

 


11


 

   Nė qoftė se gjarpėri kafshon sepse nuk ėshtė magjepsur, magjistari bėhet i kotė.  

 

 


12


 

   Fjalėt e gojės tė tė urtit janė plot hir, por buzėt e budallait e shkatėrrojnė.  

 

 


13


 

   Fillimi i ligjėratės sė tij ėshtė budallallėk dhe fundi ėshtė marrėzi e dėmshme.  

 

 


14


 

   Edhe sikur budallai t`i shumojė fjalėt e tij, njeriu nuk di se ēfarė do tė ndodhė; kush mund t`i thotė ēfarė do tė ndodhė pas tij?  

 

 


15


 

   Lodhja e budallait e rraskapit, sepse ai nuk di as si tė shkojė nė qytet.  

 

 


16


 

   Mjerė ti, o vend, mbreti i tė cilit ėshtė njė fėmijė dhe princat e tij ia shtrojnė qė nė mėngjes!  

 

 


17


 

   Lum ti, o vend, qė ke mbret nga njė soj fisnik, dhe princa qė hanė nė kohėn e duhur pėr tė vėnė nė vend forcat e tyre dhe jo pėr t`u dehur!  

 

 


18


 

   Pėr shkak tė pėrtacisė trarėt e shtėpisė rrėzohen dhe gjerbon pėr shkak tė plogėshtisė sė duarve.  

 

 


19


 

   Njė banket shtrohet pėr t`u dėfryer dhe vera i jep gaz jetės, por paraja i pėrgjigjet ēdo nevojtari.  

 

 


20


 

   Mos mallko mbretin as me mend dhe mos mallko tė pasurin nė dhomėn tėnde tė fjetjes, sepse njė zog i qiellit mund ta ēojė larg zėrin tėnd, dhe njė zog qė fluturon mund ta bėjė tė ditur kėtė gjė.  

 

 


Predikuesi 11

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: