Albanian Bible

Fjalėt e urta 26

Fjalėt e urta

Return to Index

Chapter 27

1


 

   Mos u mburr me ditėn e nesėrme, sepse nuk di atė qė mund tė sjellė njė ditė.  

 

 


2


 

   Le tė tė lėvdoj njė tjetėr dhe jo goja jote, njė i huaj dhe jo buzėt e tua.  

 

 


3


 

   Guri peshon dhe rėra ėshtė e rėndė, por zemėrimi i budallait peshon mė tepėr se tė dyja bashkė.  

 

 


4


 

   Tėrbimi ėshtė mizor dhe zemėrimi ėshtė i furishėm, por kush mund t`i bėjė ballė xhelozisė?  

 

 


5


 

   Mė mirė njė qortim i hapur se njė dashuri e fshehur.  

 

 


6


 

   Besnike janė plagėt e njė shoku, dhe tė rreme tė puthurat e njė armiku.  

 

 


7


 

   Kush ėshtė i ngopur pėrēmon huallin e mjaltit; por pėr atė qė ka uri ēdo gjė e hidhur ėshtė e ėmbėl.  

 

 


8


 

   Si zogu qė endet larg folesė sė tij, kėshtu ėshtė njeriu qė endet larg shtėpisė sė tij.  

 

 


9


 

   Vaji dhe parfumi gėzojnė zemrėn, kėshtu bėn ėmbėlsia e njė shoku me kėshillat e tij tė pėrzėrmėrta.  

 

 


10


 

   Mos e braktis mikun tėnd as mikun e atit tėnd dhe mos shko nė shtėpinė e vėllait tėnd ditėn e fatkeqėsisė sate; ėshtė mė mirė njė qė banon afėr se sa njė vėlla larg.  

 

 


11


 

   Biri im, ji i urtė dhe gėzo zemrėn time, kėshtu do tė mund t`i pėrgjigjem atij qė pėrflet kundėr meje.  

 

 


12


 

   Njeriu mendjemprehtė e shikon tė keqen dhe fshihet, por naivėt shkojnė tutje dhe ndėshkohen.  

 

 


13


 

   Merr rroben e atij qė ėshtė bėrė garant pėr njė tė huaj dhe mbaje si peng pėr gruan e huaj.  

 

 


14


 

   Ai qė bekon tė afėrmin e tij me zė tė lartė nė mėngjes herėt, do t`ia zėnė si mallkim.  

 

 


15


 

   Pikėllimi i vazhdueshėm nė njė ditė shiu tė madh dhe njė grua grindavece i ngjasin njera tjetrės.  

 

 


16


 

   Kush arrin ta pėrmbajė, mban erėn dhe zė vajin me dorėn e tij tė djathtė.  

 

 


17


 

   Hekuri mpreh hekurin, kėshtu njeriu mpreh fytyrėn e shokut tė tij.  

 

 


18


 

   Kush kujdeset pėr fikun do tė hajė frytin e tij, dhe ai qė i shėrben zotit tė tij do tė nderohet.  

 

 


19


 

   Ashtu si nė ujė fytyra pasqyron fytyrėn, kėshtu zemra e njeriut e tregon njeriun.  

 

 


20


 

   Sheoli dhe Abadoni janė tė pangopur, dhe tė pangopur janė gjithashtu sytė e njerėzve.  

 

 


21


 

   Poēja ėshtė pėr argjendin dhe furra pėr arin, kėshtu njeriu provohet nga lėvdata qė merr.  

 

 


22


 

   Edhe sikur ta shtypje budallanė nė njė havan bashkė me grurė me dygeēin e tij, budallallėku nuk do tė largohej prej tij.  

 

 


23


 

   Pėrpiqu tė njohėsh mirė gjendjen e deleve tė tua dhe ki kujdes pėr kopetė e tua,  

 

 


24


 

   sepse pasuritė nuk zgjatin pėrherė, dhe as njė kurorė nuk vazhdon brez pas brezi.  

 

 


25


 

   Kur merret bari i thatė dhe del bari i njomė dhe mblidhet forazhi i maleve,  

 

 


26


 

   qengjat do tė furnizojnė rrobat e tua, cjeptė ēmimin e njė are  

 

 


27


 

   dhe dhitė mjaft qumėsht pėr ushqimin tėnd, pėr ushqimin e shtėpisė sate dhe pėr tė mbajtur shėrbėtoret e tua.  

 

 


Fjalėt e urta 28

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: