Albanian Bible

Fjalėt e urta 18

Fjalėt e urta

Return to Index

Chapter 19

1


 

   Éshtė mė i mirė njė i varfėr qė ecėn nė ndershmėrinė e tij se sa ndonjė qė ėshtė i ēoroditur nga buzėt dhe qė ėshtė budalla.  

 

 


2


 

   Pėrveē kėsaj nuk ėshtė mirė qė njė shpirt tė jetė pa dije; kush ecėn me hapa tė shpejta gabon rrugė.  

 

 


3


 

   Budallallėku i njeriut e bėn rrugėn e tij tė rrėshqitshme dhe zemra e tij pezmatohet kundėr Zotit.  

 

 


4


 

   Pasuritė sigurojnė njė numėr tė madh miqsh, por i varfėri ndahet nga vet miku i tij.  

 

 


5


 

   Dėshmitari i rremė nuk do tė mbetet pa u ndėshkuar dhe ai qė thotė gėnjeshtra nuk do tė ketė shpėtim.  

 

 


6


 

   Tė shumtė janė ata qė kėrkojnė favorin e princit dhe tė gjithė janė miq tė atij qė bėn dhurata.  

 

 


7


 

   Tė gjithė vėllezėrit e tė varfėrit e urrejnė atė, aq mė tepėr largohen prej tij miqtė e vet. Ai mund t`u shkojė pas me fjalė, por ata nuk gjenden mė.  

 

 


8


 

   Kush fiton mėnēuri do vetė jetėn e tij dhe ai qė mbetet i matur do tė gjejė tė mirėn.  

 

 


9


 

   Dėshmitari i rremė nuk do tė mbetet pa u ndėshkuar, dhe ai qė thotė gėnjeshtra do tė humbasė.  

 

 


10


 

   Tė jetuarit nė kėnaqėsi nuk i shkon budallait, dhe aq mė pak njė shėrbėtori tė sundojė mbi princat.  

 

 


11


 

   Mėnēuria e bėn njeriun tė mos rrėmbehet shpejt nga zemėrimi dhe ėshtė nė lavdinė e tij t`i kapėrcejė fyerjet.  

 

 


12


 

   Zemėrimi i mbretit ėshtė si ulėrima e njė luani, por favori i tij ėshtė si vesa mbi bar.  

 

 


13


 

   Njė bir budalla ėshtė njė fatkeqėsi pėr tė atin, dhe grindjet e vazhdueshme tė bashkėshortes sė tij janė si njė e pikuar e vazhdueshme.  

 

 


14


 

   Shtėpia dhe pasuritė janė trashėgimi nga etėrit, por njė bashkėshorte e mėnēur vjen nga Zoti.  

 

 


15


 

   Pėrtacia tė bėn tė biesh nė njė gjumė tė thellė dhe njeriu i plogėt do tė vuajė nga uria.  

 

 


16


 

   Kush respekton urdhėrimin ruan jetėn e tij, por ai qė lė pas dore sjelljen e tij ka pėr tė vdekur.  

 

 


17


 

   Ai qė ka mėshirė pėr tė varfėrin i jep hua Zotit, i cili do t`ia kthejė ato qė i ka dhėnė.  

 

 


18


 

   Ndėshko birin tėnd sa ka shpresė, por mos u shty deri sa tė shkaktosh vdekjen e tij.  

 

 


19


 

   Njeriu shumė gjaknxehtė duhet tė ndėshkohet si pasojė e kėsaj, sepse po nuk u ndėshkua, ai do tė bėhet edhe mė tepėr gjaknxehtė.  

 

 


20


 

   Dėgjo kėshillėn dhe prano mėsimet, qė ti tė bėhesh i urtė pėr kusurin e ditėve tė tua.  

 

 


21


 

   Ka shumė plane nė zemrėn e njeriut, por vetėm plani i Zotit do tė mbetet i pandryshuar.  

 

 


22


 

   Ajo qė dėshiron njeriu ėshtė mirėsia dhe njė i varfėr vlen mė tepėr se njė gėnjeshtar.  

 

 


23


 

   Frika e Zotit tė ēon nė jetė; kush e ka do tė mbetet i ngopur dhe nuk do tė preket nga asnjė e keqe.  

 

 


24


 

   Pėrtaci e zhyt dorėn e tij nė pjatė, por nuk arrin as ta ēojė nė gojė.  

 

 


25


 

   Godite tallėsin dhe njeriu i thjeshtė do tė bėhet mėndjehollė; qorto atė qė ka mend dhe ai do tė fitojė dituri.  

 

 


26


 

   Kush pėrdor dhunė me tė atin dhe dėbon nėnen e tij, ėshtė njė faqenxirė dhe me turp.  

 

 


27


 

   Biri im, mos dėgjo mė mėsimet, dhe do tė largohesh nga fjalėt e diturisė.  

 

 


28


 

   Dėshmitari i lig tallet me drejtėsinė dhe goja e tė pabesėve gėlltit padrejtėsinė.  

 

 


29


 

   Ndėshkimet janė pėrgatitur pėr tallėsit dhe goditjet pėr kurrizin e budallenjve.  

 

 


Fjalėt e urta 20

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: