Albanian Bible

Fjalėt e urta 15

Fjalėt e urta

Return to Index

Chapter 16

1


 

   Prirjet e zemrės i pėrkasin njeriut, por pėrgjigja e gjuhės vjen nga Zoti.  

 

 


2


 

   Tė gjitha rrugėt e njeriut janė tė pastra nė sytė e tij, por Zoti i peshon frymėt.  

 

 


3


 

   Besoja Zotit veprimet e tua dhe planet e tua do tė realizohen.  

 

 


4


 

   Zoti ka bėrė ēdo gjė pėr vete tė tij, edhe tė pabesin pėr ditėn e fatkeqėsisė.  

 

 


5


 

   Ai qė ėshtė zemėrkrenar ėshtė i neveritshėm pėr Zotin; edhe sikur t`i shtrėngojė dorėn njė tjetri pėr besėlidhje, nuk ka pėr tė mbetur pa u ndėshkuar.  

 

 


6


 

   Me mirėsinė dhe me tė vėrtetėn padrejtėsia shlyhet, dhe me frikėn e Zotit njeriu largohet nga e keqja.  

 

 


7


 

   Kur Zotit i pėlqejnė rrugėt e njė njeriu, ai bėn qė edhe armiqtė e tij tė bėjnė paqe me tė.  

 

 


8


 

   Mė mirė tė kesh pak me drejtėsi, se sa tė ardhura tė mėdha pa drejtėsi.  

 

 


9


 

   Zemra e njeriut programon rrugėn e tij, por Zoti drejton hapat e tij.  

 

 


10


 

   Mbi buzėt e mbretit ėshtė njė vendim hyjnor; gjatė gjykimit goja e tij nuk duhet tė gabojė.  

 

 


11


 

   Kandari dhe peshoret e sakta janė tė Zotit, tė gjitha gurėt e peshės janė vepėr e tij.  

 

 


12


 

   Éshtė njė gjė e neveritshme pėr mbretėrit tė bėjnė tė keqen, sepse froni bėhet i qėndrueshėm me drejtėsinė.  

 

 


13


 

   Buzėt e drejta u pėlqejnė mbretėrve; ata e duan atė qė flet drejt.  

 

 


14


 

   Zemėrimi i mbretit ėshtė si lajmėtari i vdekjes, por njeriu i urtė do ta qetėsojė atė.  

 

 


15


 

   Nė dritėn e fytyrės sė mbretit ka jetė, dhe favori i tij ėshtė si reja e shiut tė fundit.  

 

 


16


 

   Éshtė mė mirė tė fitosh dituri se sa ar, dhe tė fitosh mėnēuri se sa argjend.  

 

 


17


 

   Rruga kryesore e njerėzve tė drejtė ėshtė tė evitojnė tė keqen; ai qė do ta ruajė shpirtin e tij mbikqyr rrugėn e tij.  

 

 


18


 

   Pėrpara shkatėrrimit vjen kryelartėsia dhe pėrpara rrėzimit fryma krenare.  

 

 


19


 

   Mė mirė tė kesh frymė tė pėrulur me tė mjerėt se sa tė ndash prenė me krenarėt.  

 

 


20


 

   Kush i kushton kujdes Fjalės do tė gjejė tė mirėn, dhe kush i beson Zotit ėshtė i lumtur.  

 

 


21


 

   I urti nga zemra do tė quhet i matur, dhe ėmbėlsia e buzėve e shton diturinė.  

 

 


22


 

   Mendja ėshtė njė burim jete pėr atė qė e zotėron, por budallallėku ėshtė dėnimi i budallenjve.  

 

 


23


 

   Zemra e tė urtit e bėn tė menēur gojėn e tij dhe e shton diturinė e buzėve tė tij.  

 

 


24


 

   Fjalėt e ėmbla janė si njė huall mjalti, ėmbėlsi pėr shpirtin dhe ilaē pėr kockat.  

 

 


25


 

   Ka njė rrugė qė njeriut i duket e drejtė, por nė fund ajo tė nxjerr nė udhėt e vdekjes.  

 

 


26


 

   Personi qė lodhet, lodhet pėr veten e tij, sepse goja e tij e nxit.  

 

 


27


 

   Njeriu i keq kurdis tė keqen dhe mbi buzėt e tij ka si njė zjarr tė ndezur.  

 

 


28


 

   Njeriu i ēoroditur mbjell grindje dhe ai qė shpif pėrēan miqtė mė tė mirė.  

 

 


29


 

   Njeriu i dhunės e josh shokun e vet dhe e ēon nėpėr njė rrugė jo tė mirė.  

 

 


30


 

   Kush mbyll sytė pėr tė kurdisur gjėra tė kėqija, kafshon buzėt kur shkakton tė keqen.  

 

 


31


 

   Flokėt e bardha janė njė kurorė lavdie; atė e gjejmė nė rrugėn e drejtėsisė.  

 

 


32


 

   Kush nuk zemėrohet shpejt vlen mė tepėr se njė luftėtar i fortė, dhe ai qė e urdhėron frymėn e tij vlen mė tepėr se ai qė mposht njė qytet.  

 

 


33


 

   Shorti hidhet qė nė barkun e nėnės, por ēdo veprim varet nga Zoti.  

 

 


Fjalėt e urta 17

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: