Albanian Bible

Fjalėt e urta 4

Fjalėt e urta

Return to Index

Chapter 5

1


 

   Biri im, ki kujdes pėr diturinė time, vėri veshin arsyetimit tim,  

 

 


2


 

   me qėllim qė ti tė ruash gjykimin dhe buzėt e tua tė fiksojnė diturinė.  

 

 


3


 

   Sepse buzėt e gruas qė shkel kurorėn nxjerrin mjaltė dhe goja e saj ėshtė mė e butė se vaji;  

 

 


4


 

   por nė fund ajo ėshtė e hidhur si pelini, e mprehtė si njė shpatė me dy presa.  

 

 


5


 

   Kėmbėt e saj zbresin drejt vdekjes, hapat e saj ēojnė drejtpėrdrejt nė Sheol.  

 

 


6


 

   Ajo nuk ecėn nė shtegun e jetės, por ti nuk i jep rėndėsi kėsaj gjėje; rrugėt e saj janė tė gabuara, por ti nuk e kupton.  

 

 


7


 

   Prandaj tani, bij tė mi, mė dėgjoni dhe mos u largoni nga fjalėt e gojės sime.  

 

 


8


 

   Mbaje larg prej saj rrugėn tėnde dhe mos iu afro portės sė shtėpisė sė saj,  

 

 


9


 

   pėr tė mos ua dhėnė tė tjerėve fuqinė tėnde dhe vitet e tua dikujt qė nuk ka mėshirė.  

 

 


10


 

   Me qėllim qė tė huajt tė mos ngopen me pasurinė tėnde, dhe mundi yt tė mos shkojė nė shtėpinė e njė tė huaji,  

 

 


11


 

   dhe tė mos rėnkosh kur do tė tė vijė fundi, kur mishi dhe trupi yt do tė jenė tė konsumuar,  

 

 


12


 

   dhe tė thuash: "Vallė si urreva mėsimin, dhe si e ka pėrēmuar qortimin zemra ime?  

 

 


13


 

   Nuk dėgjova zėrin e atyre qė mė mėsonin dhe nuk ua vura veshin atyre qė mė udhėzonin.  

 

 


14


 

   U ndodha pothuajse nė njė tė keqe tė plotė nė mes tė turmės dhe tė kuvendit".  

 

 


15


 

   Pi ujin e sternės sate dhe ujin e rrjedhshėm tė pusit tėnd.  

 

 


16


 

   A duhet burimet e tua tė derdhen jashtė, si rrėke uji nėpėr rrugė?  

 

 


17


 

   Qofshin vetėm pėr ty dhe jo pėr tė huajtė bashkė me ty.  

 

 


18


 

   Qoftė i bekuar burimi yt dhe gėzohu me nusen e rinisė sate.  

 

 


19


 

   Drenushė e dashur dhe gazelė hirplotė, sisėt e saj le tė tė kėnaqin kurdoherė, dhe qofsh vazhdimisht i dhėnė pas dashurisė qė ke pėr tė.  

 

 


20


 

   Pse vallė, biri im, tė biesh nė dashuri me njė grua qė ka shkelur kurorėn dhe tė rrokėsh gjirin e njė tė huaje?  

 

 


21


 

   Sepse rrugėt e njeriut janė gjithnjė pėrpara syve tė Zotit, dhe ai vėzhgon tė gjitha shtigjet e tij.  

 

 


22


 

   I pabesi zihet nga vetė paudhėsitė e tij dhe mbahet nga litarėt e mėkatit tė tij.  

 

 


23


 

   Ai ka pėr tė vdekur sepse nuk korrigjohet dhe do tė zhduket pėr shkak tė marrėzisė sė tij.  

 

 


Fjalėt e urta 6

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: