Albanian Bible

Fjalėt e urta 2

Fjalėt e urta

Return to Index

Chapter 3

1


 

   Biri im, mos harro mėsimet e mia dhe zemra jote le tė ruajė urdhėrimet e mia,  

 

 


2


 

   sepse do tė tė shtohen ditė tė gjata, vite jete dhe paqeje.  

 

 


3


 

   Mirėsia dhe e vėrteta mos tė lėnēin kurrė; lidhi rreth qafės, shkruaji mbi tabelėn e zemrės sate;  

 

 


4


 

   do tė gjesh kėshtu hir dhe arsye nė sytė e Perėndisė dhe tė njerėzve.  

 

 


5


 

   Ki besim tek Zoti me gjithė zemėr dhe mos u mbėshtet nė gjykimin tėnd;  

 

 


6


 

   pranoje nė tė gjitha rrugėt e tua, dhe ai do tė drejtojė shtigjet e tua.  

 

 


7


 

   Mos e mbaj veten tė ditur nė sytė e tu, ki frikė nga Zoti dhe hiq dorė nga e keqja;  

 

 


8


 

   kjo do tė jetė shėrim pėr nervat e tua dhe freskim pėr kockat e tua.  

 

 


9


 

   Ndero Zotin me pasurinė tėnde dhe me prodhimet e para tė ēdo tė ardhure qė ke;  

 

 


10


 

   hambarėt e tu tė grurit do tė jenė plot e pėrplot dhe vozat e tua do tė gufojnė me musht.  

 

 


11


 

   Biri im, mos e pėrēmo ndėshkimin e Zotit dhe mos urre qortimin e tij,  

 

 


12


 

   sepse Zoti qorton atė qė do, si njė baba djalin qė atij i pėlqen.  

 

 


13


 

   Lum ai njeri qė ka gjetur diturinė dhe njeriu qė ka pėrftuar arsyen.  

 

 


14


 

   Sepse fitimi i tij ėshtė mė i mirė se fitimi i argjendit dhe fryti i tij vlen mė tepėr se ari i kulluar.  

 

 


15


 

   Ajo ėshtė mė e ēmuar se perlat dhe mbarė gjėrat mė tė kėndshme nuk mund tė barazohen me tė.  

 

 


16


 

   Gjatėsia e jetės ėshtė nė tė djathtė tė saj, pasuria dhe lavdia nė tė majtė tė saj.  

 

 


17


 

   Rrugėt e saj janė rrugė tė kėnaqshme dhe nė tė tėrė shtigjet e saj mbretėron paqja.  

 

 


18


 

   Ajo ėshtė njė dru i jetės pėr ata qė e kapin dhe lum ata qė mbahen fort atje.  

 

 


19


 

   Me diturinė Zoti krijoi tokėn dhe me zgjuarėsinė i bėri tė qėndrueshėm qiejtė.  

 

 


20


 

   Me diturinė e tij u hapėn humnerat dhe retė japin vesė.  

 

 


21


 

   Biri im, kėto gjėra mos u largofshin kurrė nga sytė e tu. Mbaje diturinė dhe tė menduarit.  

 

 


22


 

   Ato do tė jenė jetė pėr shpirtin tėnd dhe njė zbukurim nė qafėn tėnde.  

 

 


23


 

   Atėherė do tė ecėsh i sigurt nė rrugėn tėnde dhe kėmba jote nuk do tė pengohet.  

 

 


24


 

   Kur do tė biesh pėr tė fjetur, nuk do tė kesh frikė; po, do tė biesh dhe gjumi yt do tė jetė i ėmbėl.  

 

 


25


 

   Nuk do tė druash llahtarėn e papritur, as shkatėrrimin e tė pabesėve kur do tė ndodhė,  

 

 


26


 

   sepse Zoti do tė jetė pranė teje dhe do tė pengojė qė kėmba jote tė kapet nė ndonjė lak.  

 

 


27


 

   Mos i refuzo tė mirėn atij qė i takon, kur e ke nė dorė ta bėsh.  

 

 


28


 

   Mos i thuaj tė afėrmit tėnd: "Shko dhe kthehu; do tė tė jap nesėr", kur e ke me vete gjėnė e nevojshme.  

 

 


29


 

   Mos kurdis asnjė tė keqe kundėr tė afėrmit tėnd, ndėrsa ai banon me besim bashkė me ty.  

 

 


30


 

   Mos bėj padi kundėr askujt pa shkak; po tė jetė se nuk tė ka bėrė asnjė tė keqe.  

 

 


31


 

   Mos ki zili njeriun e dhunshėm dhe mos zgjidh asnjė nga rrugėt e tij,  

 

 


32


 

   sepse Zoti e neverit njeriun e ēoroditur, por kėshilla e tij ėshtė pėr njerėzit e ndershėm.  

 

 


33


 

   Mallkimi i Zotit ėshtė nė shtėpinė e tė pabesit, por ai bekon banesėn e tė drejtėve.  

 

 


34


 

   Me siguri ai tallet me tallėsit, por i fal tė pėrvuajturit.  

 

 


35


 

   Njerėzit e urtė do tė trashėgojnė lavdinė, por poshtėrsia do tė jetė trashėgimia e atyre qė nuk kanė mend.  

 

 


Fjalėt e urta 4

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: