Albanian Bible

Psalmet 146

Psalmet

Return to Index

Chapter 147

1


 

   Lėvdoni Zotin, sepse ėshtė njė gjė e mirė t`i kėndosh lavde Perėndisė tonė, sepse ėshtė e kėnaqshme dhe e leverdishme ta lėvdosh.  

 

 


2


 

   Zoti ndėrton Jeruzalemin, dhe mbledh tė humburit e Izraelit.  

 

 


3


 

   Ai shėron ata qė e kanė zemrėn tė thyer dhe lidh plagėt e tyre.  

 

 


4


 

   Llogarit numrin e yjeve dhe i thėrret tė gjitha sipas emrit tė tyre.  

 

 


5


 

   I madh ėshtė Zoti ynė, e pamasė ėshtė fuqia e tij dhe e pafund zgjuarėsia e tij.  

 

 


6


 

   Zoti larton njerėzit e pėrulur, por ul deri nė tokė njerėzit e kėqij.  

 

 


7


 

   Kėndojini Zotit me falenderim, kėndojini me qeste lavde Perėndisė tonė,  

 

 


8


 

   qė mbulon qiellin me re, pėrgatit shiun pėr tokėn dhe bėn qė tė rritet bari nė malet.  

 

 


9


 

   Ai i jep ushqime bagėtisė dhe zogjve tė korbeve qė thėrresin.  

 

 


10


 

   Ai nuk kėnaqet nė forcėn e kalit, dhe nuk gjen ndonjė gėzim nė kėmbėt e njeriut.  

 

 


11


 

   Zoti kėnaqet me ata qė kanė frikė prej tij, me ata qė shpresojnė nė mirėsinė e tij.  

 

 


12


 

   Lėvdo Zotin, o Jeruzalem, kremto Perėndinė tėnd, o Sion.  

 

 


13


 

   Sepse ai ka pėrforcuar shufrat e portave tė tua dhe ka bekuar bijtė e tu nė mes teje.  

 

 


14


 

   Ai e ruan paqen brenda kufijve tė tu dhe tė ngop me grurin mė tė mirė.  

 

 


15


 

   Dėrgon mbi tokė urdhėrin e tij, fjala e tij merr dheun.  

 

 


16


 

   Dėrgon borėn si lesh dhe pėrhap brymėn si hi.  

 

 


17


 

   Hedh breshėrin e tij si me copa; kush mund t`i bėjė ballė tė ftohtit tė tij?  

 

 


18


 

   Dėrgon fjalėn e tij dhe i shkrin ato; bėn qė tė fryjė era e tij, dhe ujėrat rrjedhin.  

 

 


19


 

   Ai ia ka bėrė tė njohur Jakobit fjalėn e tij, dhe Izraelit statutet e tij dhe dekretet e tij.  

 

 


20


 

   Ai nuk e ka bėrė kėtė me asnjė komb tjetėr; dhe ato nuk i njohin dekretet e tij. Aleluja.  

 

 


Psalmet 148

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: