Albanian Bible

Psalmet 139

Psalmet

Return to Index

Chapter 140

1


 

   Mė ēliro, o Zot, nga njerėzit e kėqij; mė mbro nga njerėzit e furishėm,  

 

 


2


 

   qė thurrin ligėsi nė zemėr tė tyre; ata mblidhen vazhdimisht pėr tė bėrė luftė.  

 

 


3


 

   Mprehin gjuhėn e tyre si gjarpėri dhe kanė helm gjarpėri nėn buzėt e tyre. (Sela)  

 

 


4


 

   Mė mbro, o Zot, nga duart e tė pabesit dhe mė mbro nga njeriu i dhunės, qė komplotojnė pėr tė mė rrėzuar.  

 

 


5


 

   Kryelartėt kanė fshehur pėr mua njė lak dhe litarė, mė kanė ngritur njė rrjetė buzė shtegut, kanė vėnė kurthe pėr mua. (Sela)  

 

 


6


 

   Unė i thashė Zotit: "Ti je Perėndia im; dėgjo, o Zot, britmėn e lutjeve tė mia.  

 

 


7


 

   O Zot Perėndi, ti je forca e shpėtimit tim, ti e ke mbuluar kokėn time ditėn e betejės.  

 

 


8


 

   O Zot, mos u jep tė pabesėve atė qė dėshirojnė; mos favorizo planet e tyre, qė tė mos lavdėrohen. (Sela)  

 

 


9


 

   Bėj qė koka e atyre qė mė rrethojnė tė mbulohet nga ēoroditja e vetė buzėve tė tyre.  

 

 


10


 

   Rėnēin mbi ta qymyre tė ndezur; i hedhshin nė zjarr, nė gropa tė thella, nga ku tė mos mund tė ngrihen.  

 

 


11


 

   Njeriu gojėkeq mos qoftė i qėndrueshėm mbi tokė; fatkeqėsia pėrndjektė njeriun e dhunės deri nė shkatėrrim".  

 

 


12


 

   Unė e di qė Zoti do tė mbrojė ēėshtjen e tė pikėlluarit dhe do t`i sigurojė drejtėsi tė varfėrit.  

 

 


13


 

   Sigurisht tė drejtėt do tė kremtojnė emrin tėnd, dhe njerėzit e ndershėm do tė banojnė tė praninė tėnde.  

 

 


Psalmet 141

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: