Albanian Bible

Psalmet 115

Psalmet

Return to Index

Chapter 116

1


 

   Unė e dua Zotin, sepse ai dėgjoi zėrin tim dhe lutjet e mia.  

 

 


2


 

   Duke qenė se e ka kthyer ndaj meje veshin e tij, unė do ta kėrkoj nė gjithė ditėt e jetės sime.  

 

 


3


 

   Vargonjtė e vdekjes mė kishin rrethuar dhe ankthet e Sheolit mė kishin pushtuar; fatkeqėsia dhe dhembja mė kishin vėnė pėrfund.  

 

 


4


 

   Atėherė i kėrkova ndihmė Zotit: "O Zot, tė lutem, mė shpėto".  

 

 


5


 

   Zoti ėshtė i dhemshur dhe i drejtė, Perėndia ynė ėshtė i mėshirshėm.  

 

 


6


 

   Zoti mbron njerėzit e thjeshtė; unė isha katandisur nė njė gjendje tė mjeruar, dhe ai mė shpėtoi.  

 

 


7


 

   Kthehu, o shpirti im, nė prehjen tėnde, sepse Zoti tė mbushi me tė mira.  

 

 


8


 

   Po, sepse ti ke ēliruar jetėn time nga vdekja, sytė e mi dhe lotėt dhe kėmbėt e mia nga rrėzimi.  

 

 


9


 

   Unė do tė eci nė prani tė Zotit nė tokėn e tė gjallėve.  

 

 


10


 

   Unė kam besuar dhe prandaj flas. Unė isha shumė i pikėlluar,  

 

 


11


 

   dhe thoja gjatė pėrhumbjes sime: "Ēdo njeri ėshtė gėnjeshtar".  

 

 


12


 

   Ē`do t`i jap Zotit nė kėmbim tė tė gjitha tė mirave qė mė ka bėrė?  

 

 


13


 

   Unė do tė ngre kupėn e shpėtimit dhe do tė thėrres emrin e Zotit.  

 

 


14


 

   Do tė plotėsoj zotimet e mia ndaj Zotit nė prani tė tė gjithė popullit tė tij.  

 

 


15


 

   Éshtė e ēmueshme nė sytė e Zotit vdekja e tė shenjtėve tė tij.  

 

 


16


 

   Unė jam me tė vėrtetė shėrbėtori yt, o Zot, jam shėrbėtori yt, bir i shėrbėtores sate; ti i kėpute lidhjet e mia.  

 

 


17


 

   Unė do tė tė ofroj njė flijim falenderimi dhe do tė pėrmend emrin e Zotit.  

 

 


18


 

   Do t`i plotėsoj zotimet e mia Zotit nė prani tė tė gjithė popullit tė tij,  

 

 


19


 

   nė oborret e shtėpisė sė Zotit, nė mesin tėnd, o Jeruzalem. Aleluja.  

 

 


Psalmet 117

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: