Albanian Bible

Psalmet 103

Psalmet

Return to Index

Chapter 104

1


 

   Beko, o shpirti im, Zotin! O Zot, Perėndia im, ti je jashtėzakonisht i madh; je veshur me shkėlqim dhe madhėshti.  

 

 


2


 

   Ai tė mbėshtjell me dritė si tė ishte njė mantel dhe i shtrin qiejtė si njė ēadėr;  

 

 


3


 

   ai ndėrton mbi ujėrat dhomat e tij tė larta, i bėn retė si qerren e tij dhe ecėn mbi krahėt erės.  

 

 


4


 

   I bėn erėrat lajmėtarė tė tij dhe flakėt e zjarrit shėrbėtorė tė tij.  

 

 


5


 

   Ai e ka krijuar tokėn mbi themelet e saj; kjo nuk do tė luajė kurrė pėrjetė.  

 

 


6


 

   Ti e kishe mbuluar me humnerė si me njė rrobe; ujėrat ishin ndalur mbi malet.  

 

 


7


 

   Nė qortimin tėnd ato ikėn, nė zėrin e gjėmimit tėnd u larguan me nxitim.  

 

 


8


 

   Dolėn malet dhe luginat u ulėn nė vendin qė ti kishe caktuar pėr to.  

 

 


9


 

   Ti u vure ujėrave njė kufi qė nuk duhet ta kapėrxenin; ato nuk do tė kthehen mė tė mbulojnė tokėn.  

 

 


10


 

   Ai bėn qė tė dalin burime nė luginat; ato rrjedhin midis maleve,  

 

 


11


 

   dhe u japin pėr tė pirė tėrė kafshėve tė fushės; gomarėt e egėr shuajnė etjen e tyre.  

 

 


12


 

   Pranė tyre banojnė shpendėt e qiellit; midis gjelbėrimeve lartojnė kėngėn e tyre.  

 

 


13


 

   Nga dhomat e sipėrme tė tij ai u jep ujė maleve; toka ngopet me frytin e veprave tė tua.  

 

 


14


 

   Ai bėn qė tė rritet bari pėr bagėtinė dhe bimėsia nė shėrbim tė njeriut, duke nxjerrė nga toka ushqimin e tij,  

 

 


15


 

   dhe verėn qė gėzon zemrėn e njeriut, vajin qė bėn tė shkėlqejė fytyra tij dhe bukėn qė i jep forcė zemrės sė njeriut.  

 

 


16


 

   Kėshtu ngopen drurėt e Zotit dhe kedrat e Libanit qė ai ka mbjellė;  

 

 


17


 

   aty bėjnė folenė e tyre zogjtė, ndėrsa lejleku bėn nėpėr selvitė banesėn e tij.  

 

 


18


 

   Malet e larta janė pėr dhitė e egra, shkėmbinjtė janė streha e lepujve.  

 

 


19


 

   Ai ka bėrė hėnėn pėr stinėt, dielli e di orėn e perėndimit tė tij.  

 

 


20


 

   Ti dėrgon terrin dhe bėhet natė; gjatė asaj shkojnė rreth e qark gjithė kafshėt e pyllit.  

 

 


21


 

   Luanėt e vegjėl vrumbullojnė duke kėrkuar gjahun dhe i kėrkojnė Perėndisė ushqimin e tyre.  

 

 


22


 

   Por, kur lind dielli, ata tėrhiqen dhe rrinė nė strofkat e tyre.  

 

 


23


 

   Atėherė njeriu del pėr tė punuar dhe punon deri nė mbrėmje.  

 

 


24


 

   Sa tė shumta janė veprat e tua, o Zot! Ti i ke bėrė tė gjitha me dituri; toka ėshtė plot me pasuritė e tua.  

 

 


25


 

   Ja deti, i madh dhe i gjerė, ku gėlojnė krijesa tė panumėrta;  

 

 


26


 

   e pėrshkojnė anijet dhe Leviathani, qė ti ke formuar pėr t`u tallur nė tė.  

 

 


27


 

   Tė gjithė presin qė ti t`u japėsh ushqimin nė kohėn e duhur.  

 

 


28


 

   Ti ua jep atyre dhe ata e mbledhin; ti hap dorėn dhe ngopen me tė mira.  

 

 


29


 

   Ti fsheh fytyrėn tėnde dhe ata e humbasin fare; ti heq frymėn, dhe ata vdesin duke u kthyer pėrsėri nė pluhurin e tyre.  

 

 


30


 

   Ti dėrgon frymėn tėnde dhe ata krijohen, kėshtu ti ripėrtėrin faqen e dheut.  

 

 


31


 

   Lavdia e Zotit tė rrojė pėrjetė; le tė gėzohet Zoti me veprat e tij;  

 

 


32


 

   ai shikon tokėn dhe kjo dridhet; ai prek malet dhe ato nxjerrin tym.  

 

 


33


 

   Unė do t`i kėndoj Zotit deri sa tė kem jetė; do t`i kėndoj lavde Perėndisė tim deri sa tė jem.  

 

 


34


 

   Le tė jetė mendimi im i pėlqyer prej tij; unė do tė ngazėllohem tek Zoti.  

 

 


35


 

   Le tė zhduken mėkatarėt nga toka dhe tė pabesėt mos qofshin mė. Shpirti im, bekoje Zotin! Aleluja.  

 

 


Psalmet 105

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: