Albanian Bible

Psalmet 101

Psalmet

Return to Index

Chapter 102

1


 

   O Zot, dėgjo lutjen time dhe britma ime arriftė tek ty.  

 

 


2


 

   Mos ma fshih fytyrėn tėnde ditėn e fatkeqėsisė sime. Zgjate ndaj meje veshin tėnd; kur unė tė kėrkoj, nxito tė mė pėrgjigjesh.  

 

 


3


 

   Sepse ditėt e mia davariten si tymi dhe kockat e mia digjen si urė zjarri.  

 

 


4


 

   Zemra ime ėshtė goditur dhe thahet si bari, dhe unė harroj madje tė ha ushqim.  

 

 


5


 

   Duke vajtuar vazhdimisht, lėkura ime po u ngjitet kockave tė mia.  

 

 


6


 

   I ngjaj pelikanit tė shketėtirės dhe jam bėrė si bufi i vendeve tė shkretuara.  

 

 


7


 

   Jam pa gjumė dhe si harabeli i vetmuar mbi ēati.  

 

 


8


 

   Armiqtė e mi tallen me mua tėrė ditėn; ata qė mė pėrqeshin flasin kundėr meje.  

 

 


9


 

   Sepse e ha hirin si buka dhe pėrzjej lotėt me atė qė pi.  

 

 


10


 

   Po, pėr shkak tė indinjatės sate dhe tė zemėrimit tėnd, mė ngrite dhe mė hodhe larg.  

 

 


11


 

   Ditėt e mia janė si hija qė zgjatet, dhe unė po thahem si bari.  

 

 


12


 

   Por ti, o Zot, mbetesh pėrjetė, dhe kujtimi yt zgjat brez pas brezi.  

 

 


13


 

   Ti do tė ngrihesh dhe do tė tė vijė keq pėr Sionin, sepse erdhi koha tė tregosh dhembshuri ndaj tij; dhe koha e caktuar erdhi.  

 

 


14


 

   Sepse shėrbėtorėt e tu i duan edhe gurėt e tij dhe u vjen keq pėr pluhurin e tij.  

 

 


15


 

   Po, kombet do tė kenė frikė nga emri i Zotit dhe gjithė mbretėrit e dheut nga lavdia jote,  

 

 


16


 

   kur Zoti do tė rindėrtojė Sionin dhe do tė duket nė lavdinė e tij.  

 

 


17


 

   Ai do tė dėgjojė lutjen e njerėzve tė braktisur dhe nuk do ta pėrbuzė lutjen e tyre.  

 

 


18


 

   Kjo do tė shkruhet pėr brezin e ardhshmėm, dhe populli qė do tė krijohet do tė lėvdojė Zotin,  

 

 


19


 

   sepse ai shikon nga lartėsia e shenjtėrores sė tij; nga qielli Zoti kėqyr dheun,  

 

 


20


 

   pėr tė dėgjuar vajtimin e robėrve, pėr tė ēliruar tė dėnuarit me vdekje;  

 

 


21


 

   me qėllim qė nė Sion tė shpallin emrin e Zotit dhe nė Jeruzalem lavdinė e tij,  

 

 


22


 

   kur popujt dhe mbretėritė do tė mblidhen bashkė pėr t`i shėrbyer Zotit.  

 

 


23


 

   Rrugės ai ka pakėsuar fuqinė time dhe ka shkurtuar ditėt e mia.  

 

 


24


 

   Kam thėnė: "O Perėndia im, mos mė merr nė mes tė ditėve tė mia. Vitet e tua zgjasin brez pas brezi.  

 

 


25


 

   Sė lashti ti ke vendosur tokėn dhe qiejtė janė vepėr e duarve tė tua;  

 

 


26


 

   ata do tė zhduken, por ti do tė mbetesh; do tė konsumohen tė gjithė si njė rrobe; ti do t`i ndėrrosh si njė rrobe dhe ata do tė ndryshohen.  

 

 


27


 

   Por ti je gjithnjė po ai dhe vitet e tua nuk do tė kenė kurrė fund.  

 

 


28


 

   Bijtė e shėrbėtorėve tė tu do tė kenė njė vendbanim dhe pasardhėsit e tyre do tė jenė tė qėndrueshėm para teje".  

 

 


Psalmet 103

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: