Albanian Bible

Psalmet 100

Psalmet

Return to Index

Chapter 101

1


 

   Unė do tė kėndoj mirėsinė tėnde dhe drejtėsinė tėnde; do tė kėndoj lavdet e tua, o Zot.  

 

 


2


 

   Do tė kujdesem tė bėj njė jetė tė ndershme. Kur do tė vish tek unė? Do tė ec me zemėr tė pastėr brenda shtėpisė sime.  

 

 


3


 

   Nuk do tė vė para syve tė mi asgjė tė keqe; unė e urrej sjelljen e atyre qė dėnojnė; nuk do lejoj tė bėhem si ata.  

 

 


4


 

   Zemra e ēoroditur do tė largohet nga unė; nuk dua t`ia di pėr tė keqen.  

 

 


5


 

   Do tė shfaros atė qė shpif tinėz kundėr tė afėrmit; nuk do tė duroj njeriun hundėpėrpjetė dhe zemėrkrenar.  

 

 


6


 

   Sytė e mi do tė jenė mbi besnikėt e vendit dhe do t`i mbaj afėr vetes; ai qė do tė ecė me ndershmėri do tė jetė shėrbėtori im.  

 

 


7


 

   Kush vepron me mashtrim, nuk ka pėr tė banuar nė shtėpinė time; kush thotė gėnjeshtra nuk do tė qėndrojė para syve tė mi.  

 

 


8


 

   Ēdo mėngjes do tė asgjesoj gjithė tė pabesėt e vendit, pėr tė ērrėnjosur nga qyteti i Zotit tė gjithė ata qė kryejnė paudhėsi.  

 

 


Psalmet 102

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: