Albanian Bible

Psalmet 90

Psalmet

Return to Index

Chapter 91

1


 

   Kush banon nė strehėn e Shumė tė Lartit, pushon nė hijen e tė Plotfuqishmit.  

 

 


2


 

   Unė i them Zotit: "Ti je streha ime dhe kėshtjella ime, Perėndia im, tė cilit i besoj".  

 

 


3


 

   Me siguri ai do tė tė ēlirojė nga laku i gjuetarit tė shpendėve dhe nga murtaja vdekjeprurėse.  

 

 


4


 

   Ai do tė tė mbulojė me pendėt e tij dhe do tė gjesh strehė nėn krahėt e tij; besnikėria e tij do tė tė shėrbejė si mburojė dhe parzmore.  

 

 


5


 

   Ti nuk do tė kesh frikė nga tmerri i natės, sa nga shigjeta qė fluturon ditėn,  

 

 


6


 

   as nga murtaja qė endet nė terr, as nga shfarosja qė bėn kėrdinė nė mesditė.  

 

 


7


 

   Njė mijė do tė bien nė krahun tėnd dhe dhjetė mijė nė tė djathtėn tėnde, por aty nuk do tė tė afrohet.  

 

 


8


 

   Mjafton qė ti tė kėqyrėsh me sytė e ty dhe do tė shikosh shpėrblimin e tė pabesėve.  

 

 


9


 

   Duke qenė se ke thėnė: "O Zot, ti je streha ime, dhe e ke bėrė Shumė tė Lartin strehėn tėnde,  

 

 


10


 

   nuk do tė tė gjejė asnjė e keqe, asnjė plagė nuk do t`i afrohet ēadrės sate.  

 

 


11


 

   Sepse ai do tė urdhėroi Engjėjt e tij tė tė ruajnė nė tė gjitha rrugėt e tua.  

 

 


12


 

   Ata do tė tė mbajnė nė duart e tyre, me qėllim qė kėmba jote tė mos pengohet nga ndonjė gur.  

 

 


13


 

   Ti do tė ecėsh mbi luanin dhe gjarpėrin helmues, do tė shkelėsh luanin e vogėl dhe kuēedrėn.  

 

 


14


 

   Duke qenė se ai ka vėnė mbi mua dashurinė e tij, unė do ta ēliroj dhe do ta ēoj lart nė vend tė sigurt, sepse ai njeh emrin tim.  

 

 


15


 

   Ai do tė mė kėrkojė dhe unė do t`i pėrgjigjem; do tė jem me tė nė fatkeqėsi; do ta ēliroj dhe do ta pėrlėvdoj.  

 

 


16


 

   Do ta ngop me jetė tė gjatė dhe do t`i tregoj shpėtimin tim.  

 

 


Psalmet 92

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: