Albanian Bible

Psalmet 84

Psalmet

Return to Index

Chapter 85

1


 

   O Zot, ti ke qenė i mbarė pėr tokėn tėnde dhe e ke kthyer Jakobin nga robėria.  

 

 


2


 

   Ti ke falur paudhėsinė e popullit tėnd dhe ke mbuluar tėrė mėkatet e tyre. (Sela)  

 

 


3


 

   Ti ke larguar gjithė indinjatėn tėnde dhe ke lėnė mėnjanė zemėrimin tėnd tė zjarrtė.  

 

 


4


 

   Na pėrtėri, o Perėndi i shpėtimit tonė, dhe jepi fund indinjatės sate kundėr nesh.  

 

 


5


 

   A do tė mbetesh i zemėruar me ne pėrjetė? A do ta vazhdosh zemėrimin tėnd brez pas brezi?  

 

 


6


 

   A nuk do tė na japėsh pėrsėri jetėn, me qėllim qė populli yt tė mund tė gėzohet te ti?  

 

 


7


 

   Tregona, o Zot, mirėsinė tėnde dhe falna shpėtimin tėnd.  

 

 


8


 

   Una kam pėr tė dėgjuar atė qė Perėndia, Zoti, ka pėr tė thėnė; me siguri ai do t`i flasė pėr paqe popullit tė tij dhe shenjtorėve tė tij, por nuk do tė lejojė qė ata tė jetojnė pėrsėri si njerėz pa mend.  

 

 


9


 

   Me siguri shpėtimi i tij ėshtė afėr atyre qė kanė frikė prej tij, sepse lavdia e tij mund tė banojė nė vendin tonė.  

 

 


10


 

   Mirėsia dhe e vėrteta u takuan; drejtėsia dhe paqja janė puthur njera me tjetrėn.  

 

 


11


 

   E vėrteta do tė mbijė nga toka dhe drejtėsia do tė shikojė nga qielli.  

 

 


12


 

   Po, Zoti do tė japė atė qė ėshtė e mirė, dhe toka jonė do tė prodhojė frytin e saj.  

 

 


13


 

   Drejtėsia do tė ecė para tij dhe do tė pėrgatisė udhėn pėr hapat e tij.  

 

 


Psalmet 86

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: