Albanian Bible

Psalmet 79

Psalmet

Return to Index

Chapter 80

1


 

   Dėgjo, o bari i Izraelit, qė udhėheq Jozefin si njė kope; ti qė rrin mbi Kerubinėt, shkėlqe nė lavdinė tėnde.  

 

 


2


 

   Rizgjoje fuqinė tėnde pėrpara Efraimit, Beniaminit dhe Manasit, dhe eja tė na ēlirosh.  

 

 


3


 

   O Perėndi, na pėrtėri fuqitė, bėje fytyrėn tėnde tė shkėlqejė dhe ne do tė shpėtojmė.  

 

 


4


 

   O Zot, Perėndi i ushtrive, deri kur do tė jesh i zemėruar kundėr lutjes sė popullit tėnd?  

 

 


5


 

   Ti u ke dhėnė pėr tė ngrėnė bukė tė njomur me lot, dhe u ke dhėnė pėr tė pirė lot me shumicė.  

 

 


6


 

   Ti na ke bėrė objekt mosmarėveshjeje pėr fqinjėt tanė, dhe armiqtė tanė qeshin njeri me tjetrin.  

 

 


7


 

   O Perėndi i ushtrive, na pėrtėri forcat tona; bėje fytyrėn tėnde tė shkėlqejė pėrsėri dhe do tė shpėtojmė.  

 

 


8


 

   Ti ēove jashtė Egjiptit njė hardhi; i dėbove kombet dhe e mbolle.  

 

 


9


 

   Ti e pastrove dheun para saj dhe ajo lėshoi rrėnjė dhe e mbushi dheun.  

 

 


10


 

   Malet u mbuluan nga hija e saj dhe kedrat e Perėndisė me degėt e saj.  

 

 


11


 

   I zgjati degėt e saj deri nė det dhe llastarėt deri te lumi.  

 

 


12


 

   Pse i prishe gjerdhet e saj dhe kėshtu tėrė kalimtarėt kanė mundėsi tė korrin frytet e saj?  

 

 


13


 

   Derri i egėr i pyllit e shkreton dhe egėrsirat e fushės kullotin aty.  

 

 


14


 

   O Perėndi i ushtrive, tė lutemi kthehu; shiko nga qielli, vėshtro dhe vizito kėtė vresht  

 

 


15


 

   dhe drurėt qė mbolli e djathta jote dhe filizin qė e ke forcuar pėr ty.  

 

 


16


 

   Ajo u dogj nga zjarri dhe ėshtė prerė; ata vdesin para kėrcėnimit tė fytyrės sate.  

 

 


17


 

   Dora jote qoftė mbi njeriun e tė djathtė tėnde, mbi njeriun qė ti e ke bėrė tė fortė pėr ty.  

 

 


18


 

   Kėshtu ne nuk do tė largohemi mė prej teje. Na ngjall dhe ne do tė kėrkojmė emrin tėnd.  

 

 


19


 

   O Zot, Perėndia i ushtrive, na pėrtėri; bėje fytyrėn tėnde tė shkėlqejė dhe do tė shpėtojmė.  

 

 


Psalmet 81

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: