Albanian Bible

Psalmet 59

Psalmet

Return to Index

Chapter 60

1


 

   O Perėndi, ti na ke prapsur, na ke shpėrndarė, je zemėruar; tani na rivendos.  

 

 


2


 

   Ti ke bėrė qė tė dridhet toka, e ke ēarė; shėro thyerjet e saj, sepse ajo lėkundet.  

 

 


3


 

   Ti e ke ngarkuar popullin tėnd me gjėra tė rėnda; na ke dhėnė tė pimė verė qė tė trullos.  

 

 


4


 

   Por tani u ke dhėnė atyre qė tė kanė frikė njė flamur, qė ta ngrenė nė favor tė sė vėrtetės. (Sela)  

 

 


5


 

   Shpėto me dorėn tėnde tė djathtė dhe pėrgjigjmu, me qėllim qė ata qė ti i do tė ēlirohen.  

 

 


6


 

   Perėndia ka folur nė shenjtėrinė e tij: "Unė do tė triumfoj, do tė ndaj Sikemin dhe do tė mas luginėn e Sukothit.  

 

 


7


 

   Imi ėshtė Galaadi, imi ėshtė Manasi, Efraimi ėshtė forca e kokės sime, Juda ėshtė ligjėvėnėsi im;  

 

 


8


 

   Moabi ėshtė legeni nė tė cilin lahem; mbi Edomin do tė hedh sandalin tim; mbi Filistejtė do tė ngre britma fitoreje".  

 

 


9


 

   Kush do tė mė ēojė nė qytetin e fortė? Kush do tė mė ēojė deri nė Edom?  

 

 


10


 

   A nuk do tė jesh pikėrisht ti, o Perėndi, qė na ke prapsur? Nuk do tė dalėsh mė, o Perėndi, me ushtritė tona?  

 

 


11


 

   Na ndihmo kundėr armikut, sepse ėshtė e kotė ndihma e njeriut.  

 

 


12


 

   Me Perėndinė do tė kryejmė trimėri, dhe ai do tė shkelė armiqtė tanė.  

 

 


Psalmet 61

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: