Albanian Bible

Psalmet 47

Psalmet

Return to Index

Chapter 48

1


 

   I madh ėshtė Zoti dhe meriton tė lėvdohet nė kulm nė qytetin e Perėndisė tonė, nė malin e tij tė shenjtė.  

 

 


2


 

   I bukur pėr nga lartėsia e tij, gėzimi i gjithė dheut ėshtė mali i Sionit, nga ana e veriut, qyteti i Mbretit tė madh.  

 

 


3


 

   Nė pallatet e tij Perėndia u bė i njohur si njė kala e papushtueshme.  

 

 


4


 

   Ja, mbretėrit ishin mbledhur dhe shikonin pėrpara bashkarisht,  

 

 


5


 

   por sa e panė, mbetėn tė shushatur dhe ikėn tė tmerruar.  

 

 


6


 

   Atje i zunė drithmat dhe si tė prerat e lindjes,  

 

 


7


 

   nė tė njėjtėn mėnyrė si era e lindjes qė i bėn copė-copė anijet e Tarshishit.  

 

 


8


 

   Siē e kishim dėgjuar, ashtu pamė nė qytetin e Zotit disa ushtri, nė qytetin e Perėndisė tonė; Perėndia do ta bėjė tė qėndrueshėm pėrjetė.  

 

 


9


 

   Nė tempullin tėnd, o Perėndi, ne kemi rėnė nė mendime mbi mirėsinė tėnde.  

 

 


10


 

   Ashtu si emri yt, o Perėndi, kėshtu lėvdimi yt arrin deri nė skajet e tokės; dora jote e djathtė ėshtė tėrė drejtėsi.  

 

 


11


 

   Le tė gėzohet mali Sion, le tė ngazėllojnė vajzat e Judės pėr gjykimet e tua.  

 

 


12


 

   I bini rrotull Sionit, vizitojeni, numėroni kullat e tij,  

 

 


13


 

   kėqyrni fortesat e tij, admironi pallatet e tij, me qėllim qė tė mund t`ia tregoni brezave qė do tė vijnė.  

 

 


14


 

   Sepse ky Perėndi ėshtė Perėndia ynė nė pėrjetėsi, pėrjetė, gjithnjė; ai do tė jetė udhėheqėsi ynė deri nė vdekje.  

 

 


Psalmet 49

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: