Albanian Bible

Psalmet 45

Psalmet

Return to Index

Chapter 46

1


 

   Perėndia ėshtė pėr ne njė streh dhe njė forcė, njė ndihmė gjithnjė e gatshme nė fatkeqėsi.  

 

 


2


 

   Prandaj ne nuk do tė kemi frikė edhe sikur toka tė luajė dhe malet tė hidhen nė mes tė detit,  

 

 


3


 

   dhe ujėrat e tij tė tėrbohen dhe tė shkumojnė, dhe malet tė dridhen nė fryerjen e tij. (Sela)  

 

 


4


 

   Éshtė njė lumė brigjet e tė cilit mbushin me gėzim qytetin e Perėndisė, vendin e shenjtė ku banon shumė i Larti.  

 

 


5


 

   Perėndia ėshtė nė mes tė tij, ai nuk do tė luajė nga vendi; Perėndia do ta ndihmojė nė dritat e para tė mėngjesit.  

 

 


6


 

   Kombet do tė ziejnė, mbretėritė do tė tronditen; ai dėrgoi jashtė zėrin e tij, toka u shkri.  

 

 


7


 

   Zoti i ushtrive ėshtė me ne; Perėndia i Jakobit ėshtė streha jonė. (Sela)  

 

 


8


 

   Ejani dhe admironi veprat e Zotit, qė ka bėrė mrekulli mbi tokė.  

 

 


9


 

   Ai bėn qė tė pushojnė luftėrat deri nė skajet e tokės; ai prish harqet dhe thyen shtizat, dhe djeg qerret me zjarr.  

 

 


10


 

   Ndaluni dhe pranoni qė jam Perėndi; do tė ngrihem lart midis kombeve, do tė ngrihem lart mbi tokė.  

 

 


11


 

   Zoti i ushtrive ėshtė me ne; Perėndia i Jakobit ėshtė streha jonė. (Sela)  

 

 


Psalmet 47

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: