Albanian Bible

Psalmet 32

Psalmet

Return to Index

Chapter 33

1


 

   Ngazėlloni, o njerėz tė drejtė, tek Zoti; lėvdimi u shkon pėr shtat njerėzve tė drejtė.  

 

 


2


 

   Kremtojeni Zotin me qeste; kėndojini atij me harpėn me dhjetė tela.  

 

 


3


 

   Kėndojini njė kantik tė ri, bjerini me mjeshtėri veglės dhe brohoritni.  

 

 


4


 

   Sepse fjala e Zotit ėshtė e drejtė dhe tė gjithė veprat e tij janė bėrė me saktėsi.  

 

 


5


 

   Ai e do drejtėsinė dhe barazinė; toka ėshtė e mbushur nga mirėsitė e Zotit.  

 

 


6


 

   Qiejtė u bėnė me anė tė fjalės sė Zotit dhe tėrė ushtria e tyre me anė tė frymės sė gojės sė tij.  

 

 


7


 

   Ai mblodhi ujėrat nė njė tog dhe vendosi thellėsitė e tyre tė mėdha si rezervuare.  

 

 


8


 

   Tėrė toka le tė ketė frikė nga Zoti dhe le tė dridhen para tij tėrė banorėt e botės.  

 

 


9


 

   Sepse ai foli dhe gjėja u bė; ai udhėroi dhe gjėja u shfaq.  

 

 


10


 

   Zoti e bėn tė dėshtojė planin e kombeve dhe asgjeson synimet e popujve.  

 

 


11


 

   Plani i Zotit mbetet pėrjetė dhe qėllimet e zemrės sė tij pėr ēdo brez.  

 

 


12


 

   Lum ai komb qė ka Perėndinė Zotin; lum populli qė ai ka zgjedhur pėr trashėgim tė tij.  

 

 


13


 

   Zoti shikon nga qielli; ai shikon tėrė bijtė e njerėzve.  

 

 


14


 

   Nga vendi i banimit tė tij ai kėqyr tėrė banorėt e tokės.  

 

 


15


 

   Ai e ka formuar zemrėn e tė gjithėve, qė kupton tėrė veprat e tyre.  

 

 


16


 

   Mbreti nuk shpėtohet nga njė ushtri e madhe; trimi nuk shpėton pėr shkak tė forcės sė tij tė madhe.  

 

 


17


 

   Kali ėshtė njė shpresė e kotė shpėtimi, dhe me forcėn e tij tė madhe nuk mund tė shpėtojė asnjeri nga rreziku.  

 

 


18


 

   Ja, syri i Zotit ėshtė mbi ata qė kanė frikė para tij, mbi ata qė shpresojnė nė mirėsinė e tij,  

 

 


19


 

   pėr ta ēliruar shpirtin e tyre nga vdekja dhe pėr t`i mbajtur tė gjallė nė kohė urie.  

 

 


20


 

   Shpirti ynė pret Zotin; ai ėshtė ndihma jonė dhe mburoja jonė.  

 

 


21


 

   Po, zemra jonė do tė gėzohet tek ai, sepse kemi besim, nė emrin e tij tė shenjtė.  

 

 


22


 

   Mirėsia jote qoftė mbi ne, o Zot, sepse kemi pasur shpresė te ti.  

 

 


Psalmet 34

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: