Albanian Bible

Psalmet 26

Psalmet

Return to Index

Chapter 27

1


 

   Zoti ėshtė drita ime dhe shpėtimi im; nga kush do tė kem frikė? Zoti ėshtė kėshtjella e jetės sime; nga kush do tė kem frikė?  

 

 


2


 

   Kur njerėzit e kėqij, armiqtė dhe kundėrshtarėt e mi mė sulmuan pėr tė ngrėnė mishin tim, ata vetė u lėkundėn dhe ranė.  

 

 


3


 

   Edhe sikur njė ushtri tė dilte kundėr meje, zemra ime nuk do tė kishte frikė; edhe sikur njė luftė tė pėlciste kundėr meje, edhe atėherė do tė kisha besim.  

 

 


4


 

   Njė gjė i kėrkova Zotit dhe atė kėrkoj: tė banoj nė shtėpinė e Zotit tėrė ditėt e jetės sime, pėr tė soditur bukurinė e Zotit dhe pėr tė admiruar tempullin e tij.  

 

 


5


 

   Sepse ditėn e fatkeqėsisė ai do tė mė fshehė nė ēadrėn e tij, do tė mė fshehė nė njė vend sekret tė banesės sė tij, do tė mė lartojė mbi njė shkėmb.  

 

 


6


 

   Dhe tani koka ime do tė ngrihet mbi armiqtė e mi qė mė rrethojnė, dhe do tė ofroj nė banesėn e tij flijime me britma gėzimi; do tė kėndoj dhe do tė kremtoj lėvdimet e Zotit.  

 

 


7


 

   O Zot, dėgjo zėrin tim, kur tė kėlthas ty; ki mėshirė pėr mua dhe pėrgjigjmu.  

 

 


8


 

   Zemra ime mė thotė nga ana jote: "Kėrkoni fytyrėn time". Unė kėrkoj fytyrėn tėnde, o Zot.  

 

 


9


 

   Mos ma fshih fytyrėn tėnde, mos e hidh poshtė me zemėrim shėrbėtorin tėnd; ti ke qenė ndihma ime; mos mė lėr dhe mos mė braktis, o Pėrendi e shpėtimit tim.  

 

 


10


 

   Edhe sikur babai im dhe nėna ime tė mė kishin braktisur, Zoti do tė mė pranonte.  

 

 


11


 

   O Zot, mė mėso rrugėn tėnde dhe mė udhėhiq nė njė shteg tė sheshtė, pėr shkak tė armiqve tė mi.  

 

 


12


 

   Mos mė braktis nė dėshirat e armiqve tė mi, sepse kanė dalė kundėr meje dėshmitarė tė rremė, njerėz qė duan dhunėn.  

 

 


13


 

   Oh, sikur tė mos isha i sigurt tė shoh mirėsinė e Zotit nė dheun e tė gjallėve!  

 

 


14


 

   Ki besim tė madh te Zoti; ji i fortė, ki zemėr; ki besim tė madh te Zoti.  

 

 


Psalmet 28

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: