Albanian Bible

Psalmet 15

Psalmet

Return to Index

Chapter 16

1


 

   Mė mbro, o Perėndi, sepse unė po kėrkoj strehė te ti.  

 

 


2


 

   I thashė Zotit: "Ti je Zoti im; nuk kam asnjė tė mirė veē teje".  

 

 


3


 

   Gjithė dashuria ime ėshtė vendosur te njerėzit e shenjtė dhe tė nderuar qė janė mbi tokė.  

 

 


4


 

   Dhembjet e atyre qė turren pas perėndive tė tjera do tė shumėzohen; unė nuk do t`i derdh libacionet e tyre tė gjakut dhe nuk do tė shqiptoj me buzėt e mia emrat e tyre.  

 

 


5


 

   Zoti ėshtė pjesa ime nga trashėgimia dhe kupa ime; ti, o Zot, ruaje fort atė qė mė ka rėnė nė short.  

 

 


6


 

   Mua fati mė ka rėnė nė vende tė kėndshme; po, njė trashėgimi e bukur mė ka rėnė.  

 

 


7


 

   Unė do tė bekoj Zotin qė mė kėshillon; zemra ime mė mėson edhe natėn.  

 

 


8


 

   Unė e kam vėnė vazhdimisht Zotin pėrpara syve tė mi; duke qenė se ai rri nė tė djathtėn time, unė nuk do tė hiqem kurrė nga vendi.  

 

 


9


 

   Prandaj zemra ime gėzohet dhe shpirti im ngazėllon pėr lavdinė e trashėgimisė sime; edhe mishi im do tė qėndrojė tėrė besim dhe nė siguri,  

 

 


10


 

   sepse ti nuk do ta lėsh shpirtin tim nė Sheol dhe nuk do tė lejosh qė i Shenjti yt tė shohė korruptimin.  

 

 


11


 

   Ti do tė mė tregosh shtegun e jetės; ka shumė gėzim nė praninė tėnde; nė tė djathtėn tėnde ka kėnaqėsi nė pėrjetėsi.  

 

 


Psalmet 17

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: