Albanian Bible

Psalmet 11

Psalmet

Return to Index

Chapter 12

1


 

   Na shpėto, o Zot, sepse njerėz tė devotshėm ka mė pak, dhe ata qė thonė tė vėrtetėn janė zhdukur nė mes tė bijve tė njerėzve.  

 

 


2


 

   Secili gėnjen tė afėrmin e tij dhe flet me buzė lajkatare dhe me zemėr tė zhdyzuar.  

 

 


3


 

   Zoti i preftė tė gjitha buzėt lajkatare dhe gjuhėn qė flet me krenari,  

 

 


4


 

   tė atyre qė thonė: "Me gjuhėn tonė do tė sundojmė; buzėt tona na pėrkasin neve; kush ėshtė zot mbi ne?".  

 

 


5


 

   "Pėr shkak tė shtypjes sė tė mjerėve dhe tė britmės sė nevojtarėve, tani do tė ēohem", thotė Zoti, "dhe do t`i shpėtoj nga ata qė u zėnė pusi".  

 

 


6


 

   Fjalėt e Zotit janė fjalė tė pastra, si argjend i rafinuar nė njė furrė prej dheu, i pastruar shtatė herė.  

 

 


7


 

   Ti, o Zot, do t`i mbrosh dhe do t`i ruash, duke filluar nga ky brez pėrjetė.  

 

 


8


 

   Tė pabesėt sillen pa u ndėshkuar kudo, kur midis bijve tė njerėzve lavdėrohet e keqja.  

 

 


Psalmet 13

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: