Albanian Bible

Psalmet 9

Psalmet

Return to Index

Chapter 10

1


 

   O Zot, pse qėndron larg? Pse fshihesh nė kohė fatkeqėsish?  

 

 


2


 

   I pabesi me kryelartėsinė e tij ndjek me dhunė tė mjerin; ata do tė kapen nga vetė kurthet qė ata kanė kurdisur,  

 

 


3


 

   sepse i pabesi mburret me dėshirat e shpirtit tė tij, bekon grabitqarin dhe pėrbuz Zotin.  

 

 


4


 

   I pabesi, me arrogancėn e fytyrės sė tij, nuk e kėrkon Zotin; tėrė mendimet e tij janė: "Perėndia nuk ekziston".  

 

 


5


 

   Rrugėt e tij lulėzojnė nė ēdo kohė; gjykimet e tua pėr tė janė shumė tė larta, larg kuptimit tė tyre nga ana e tij; ai pėrqesh gjithė armiqtė e tij.  

 

 


6


 

   Ai thotė nė zemėr tė tij: "Mua askush nuk mė tund dot kurrė; nuk do tė mė ndodhė kurrė ndonjė e keqe".  

 

 


7


 

   Goja e tij ėshtė plot mallkime, hile dhe mashtrime; nėn gjuhėn e tij ka ligėsi dhe paudhėsi.  

 

 


8


 

   Ai rri nė pritė nė fshatra, vret tė pafajshmin nė vende tė fshehta; sytė e tij pėrgjojnė fatkeqin.  

 

 


9


 

   Ai rri nė pritė nė vende tė fshehta si luani nė strofkėn e tij; rri nė pritė pėr tė kapur tė mjerin; ai e rrėmben tė mjerin duke e tėrhequr nė rrjetėn e tij.  

 

 


10


 

   Ai rri i strukur dhe i mbledhur, dhe fatzinjtė mposhten para forcės sė tij.  

 

 


11


 

   Ai thotė nė zemėr tė tij: "Perėndia harron, fsheh fytyrėn e tij, nuk do ta shohė kurrė".  

 

 


12


 

   Ēohu, o Zot; o Perėndi, ngre dorėn tėnde; mos i harro tė mjerėt.  

 

 


13


 

   Pse i pabesi pėrēmon Perėndinė? Ai thotė nė zemėr tė tij: "Ti nuk do t`i kėrkosh llogari".  

 

 


14


 

   Por ti e ke parė, sepse ti vėren me kujdes ligėsinė dhe pikėllimin, pėr ta larė mė pas me dorėn tėnde; fatkeqi i ka shpresat te ti; ti je ai qė ndihmon jetimin.  

 

 


15


 

   Thyeja krahun tė pabesit dhe tė ligut; nė rast se ti do tė kėrkosh ligėsinė e tij, nuk do ta gjesh mė.  

 

 


16


 

   Zoti ėshtė mbret pėrjetė; kombet janė zhdukur nga toka e tij.  

 

 


17


 

   O Zot, ti dėgjon dėshirėn e njerėzve tė pėrulur; ti e fortėson zemrėn e tyre, veshėt e tu janė tė vėmendshėm,  

 

 


18


 

   pėr t`i dhėnė tė drejtė jetimit dhe tė pikėlluarit, me qėllim qė njeriu i krijuar nga dheu tė mos kallė mė tmerr.  

 

 


Psalmet 11

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: