Albanian Bible

Psalmet 6

Psalmet

Return to Index

Chapter 7

1


 

   O Zot, Perėndia im, po kėrkoj strehim te ti; shpėtomė nga tėrė ata qė mė pėrndjekin dhe ēliromė,  

 

 


2


 

   qė armiku tė mos e shqyejė shpirtin tim si njė luan, duke copėtuar pa mundur njeri tė mė ēlirojė.  

 

 


3


 

   O Zot, Perėndia im, nė rast se e kam bėrė kėtė, nė qoftė se ka ligėsi nė duart e mia,  

 

 


4


 

   nė rast se sė mirės i jam pėrgjigjur me tė keqen atij qė jetonte nė paqe me mua, ose nė rast se e kam zhveshur armikun tim pa arėsye,  

 

 


5


 

   le tė mė pėrndjekė armiku dhe tė mė arrijė, le ta marrė nėpėr kėmbė jetėn time dhe ta zvarritė nė pluhur lavdinė time. (Sela)  

 

 


6


 

   Ēohu, o Zot, nė zemėrimin tėnd; ēohu kundėr tėrbimit tė armiqve tė mi dhe nė favorin tim; ti ke vendosur gjykimin.  

 

 


7


 

   Kuvendi i popujve do tė tė rrethojė; kthehu mbi tė nė njė vend tė ngritur.  

 

 


8


 

   Zoti do tė gjykojė popujt; gjykomė, o Zot, sipas drejtėsisė sime dhe ndershmėrisė sime.  

 

 


9


 

   Jepi fund ligėsisė sė njerėzve tė kėqij, por vendos njeriun e drejtė, sepse ti je Perėndia i drejtė, qė provon zemrat dhe mendjet.  

 

 


10


 

   Mburoja ime ėshtė te Perėndia, qė shpėton ata qė janė tė drejtė nga zemra.  

 

 


11


 

   Perėndia ėshtė njė gjykatės i drejtė dhe njė Perėndi qė zemėrohet ēdo ditė me keqbėrėsit.  

 

 


12


 

   Nė qoftė se keqbėrėsi nuk ndryshon, ai do tė mprehė shpatėn e tij; e ka shtrirė harkun e tij dhe e ka pėrgatitur.  

 

 


13


 

   Ai ka pėrgatitur kundėr tij armė vdekjeprurėse, i mban gati shigjetat e tij tė zjarrta.  

 

 


14


 

   Ja, keqbėrėsi lind padrejtėsinė; ai ka konceptuar ligėsinė dhe ka pėr tė pjellė mashtrimin.  

 

 


15


 

   Ai gėrmon njė gropė dhe e bėn tė thellė, por bie vetė nė gropėn qė ka bėrė.  

 

 


16


 

   Ligėsia e tij do tė kthehet mbi kryet e vet dhe dhuna e tij do tė bjerė mbi ēafkėn e kokės.  

 

 


17


 

   Unė do ta falenderoj Zotin pėr drejtėsinė e tij, dhe do tė kėndoj lėvdime nė emėr tė Zotit, Shumė tė Lartit.  

 

 


Psalmet 8

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: