Albanian Bible

Jobi 37

Jobi

Return to Index

Chapter 38

1


 

   Atėherė Zoti iu pėrgjigj Jobit nė mes tė furtunės dhe i tha:  

 

 


2


 

   "Kush ėshtė ai qė e errėson planin tim me fjalė qė nuk kanė kuptim?  

 

 


3


 

   Mirė, pra, ngjishe brezin si njė trim; unė do tė tė pyes dhe ti do tė mė pėrgjigjesh.  

 

 


4


 

   Ku ishe kur unė hidhja themelet e tokės? Thuaje, nė rast se ke aq zgjuarsi.  

 

 


5


 

   Kush ka vendosur pėrmasat e saj, nė rast se e di, ose kush ka vėnė mbi tė litarin pėr ta matur?  

 

 


6


 

   Ku janė vendosur themelet e saj, ose kush ia vuri gurin qoshes,  

 

 


7


 

   kur yjet e mėngjesit kėndonin tė gjithė sė bashku dhe tėrė bijtė e Perėndisė lėshonin britma gėzimi?  

 

 


8


 

   Kush e mbylli me porta detin kur shpėrtheu duke dalė nga gjiri i nėnės,  

 

 


9


 

   kur i dhashė retė pėr rroba dhe terrin pėr pelena?  

 

 


10


 

   Kur i caktova njė kufi dhe i vendosa shufra hekuri dhe porta,  

 

 


11


 

   dhe thashė: "Ti do tė arrish deri kėtu, por jo mė tutje; kėtu do tė ndalen valėt e tua krenare!"?  

 

 


12


 

   Qė kur se ti jeton a ke dhėnė urdhra nė mėngjes ose i ke treguar vendin agimit,  

 

 


13


 

   qė ai tė kapė skajet e tokės dhe tė tronditė njerėzit e kėqij?  

 

 


14


 

   Ndėrron trajtė si argjila nėn vulė dhe shquhet si njė veshje.  

 

 


15


 

   Njerėzve tė kėqij u mohohet drita dhe krahu i ngritur u copėtohet.  

 

 


16


 

   A ke arritur vallė deri nė burimet e detit ose a ke vajtur vallė nė kėrkim tė thellėsirave tė humnerės?  

 

 


17


 

   Tė janė treguar portat e vdekjes, apo ke parė vallė portat e hijes sė vdekjes?  

 

 


18


 

   A e ke vėnė re gjerėsinė e tokės. Thuaje, nė rast se i di tė gjitha kėto!  

 

 


19


 

   Ku ėshtė rruga qė tė ēon nė banesėn e dritės? Dhe terri, ku ėshtė vendi i tij,  

 

 


20


 

   qė ti tė mund t`i ēosh nė vendin e tij, dhe tė mund tė njohėsh shtigjet qė tė ēojnė nė shtėpinė e tij?  

 

 


21


 

   Ti e di, sepse atėherė kishe lindur, dhe numri i ditėve tė tua ėshtė i madh.  

 

 


22


 

   Vallė, a ke hyrė ndonjė herė nė depozitat e borės ose a ke parė vallė depozitat e breshėrit  

 

 


23


 

   qė unė i mbaj nė ruajtje pėr kohėrat e fatkeqėsive, pėr ditėn e betejės dhe tė luftės?  

 

 


24


 

   Nėpėr ēfarė rruge pėrhapet drita ose pėrhapet era e lindjes mbi tokė?  

 

 


25


 

   Kush ka hapur njė kanal pėr ujėrat qė vėrshojnė dhe rrugėn pėr bubullimėn e rrufeve,  

 

 


26


 

   qė tė bjerė shi mbi tokė tė pabanuar, mbi njė shkretėtirė, ku nuk ka asnjė njeri,  

 

 


27


 

   pėr tė shuar etjen e shkretėtirave tė mjeruara, pėr tė bėrė qė tė mbijė dhe tė rritet bari?  

 

 


28


 

   Shiu, vallė, a ka njė baba? Ose kush i prodhon pikat e vesės?  

 

 


29


 

   Nga gjiri i kujt del akulli dhe kush e krijon brymėn e qiellit?  

 

 


30


 

   Ujėrat ngurtėsohen si guri dhe sipėrfaqja e humnerės ngrin.  

 

 


31


 

   A mund t`i bashkosh ti lidhjet e Plejadave, apo tė zgjidhėsh vargjet e Orionit?  

 

 


32


 

   A i bėn ti tė duken yllėsitė nė kohėn e tyre, apo e drejton ti Arushėn e Madhe me tė vegjlit e saj?  

 

 


33


 

   A i njeh ti ligjet e qiellit, ose a mund tė vendosėsh ti sundimin e tyre mbi tokė?  

 

 


34


 

   A mund ta ēosh zėrin tėnd deri nė retė me qėllim qė tė mbulohesh nga shiu i bollshėm?  

 

 


35


 

   Mos je ti ai qė hedh rrufetė atje ku duhet tė shkojnė, duke thėnė: "Ja ku jam?".  

 

 


36


 

   Kush e ka vėnė diturinė nė mendje, ose kush i ka dhėnė gjykim zemrės?  

 

 


37


 

   Kush numėron retė me anė tė diturisė, dhe kush derdh shakujt e qiellit  

 

 


38


 

   kur pluhuri shkrihet nė njė masė dhe plisat bashkohen midis tyre?  

 

 


39


 

   A mund ta gjuash ti gjahun pėr luaneshėn apo tė ngopėsh tė vegjlit e uritur tė luanit,  

 

 


40


 

   kur struken nė strofkat e tyre apo rrinė nė pritė nė strukėn e tyre?  

 

 


41


 

   Kush i siguron korbit ushqimin e tij, kur zogjtė e tij i thėrrasin Perėndisė dhe enden pa ushqim?  

 

 


Jobi 39

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: